W tym roku przypada 550. rocznica podpisania II traktatu toruńskiego. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta, więc i jego upamiętnienie musi być wyjątkowe.

Choć pokój zawarto 19 października, organizatorzy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zapraszają na niezwykłą inscenizację, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Przedstawienie rozpocznie się w Dworze Artusa. Po zaprzysiężeniu traktatu „władcy wraz z orszakami pod przewodnictwem papieskiego legata udadzą się do kościoła Wniebowzięcia NMP, by odśpiewać Bogu dziękczynne Te Deum”.

Następnie, na Rynku Staromiejskim, wystrzały z armat zapowiedzą rozpoczęcie średniowiecznego festynu, który potrwa do 17:30. Organizatorzy zdradzają, jakie atrakcje czekają przybyłych: „Będzie okazja do podziwiania sztuczek kuglarzy i samodzielnego spróbowania swych sił w pieczeniu pierników, biciu pamiątkowej monety oraz w średniowiecznych grach i zabawach. Spotkacie się z Janem Długoszem opisującym zawarcie pokoju na kartach swej kroniki oraz z toruńskim katem, który zaznajomi Was z tajnikami swego zawodu”.

Z historią II pokoju toruńskiego zapoznacie się TUTAJ

DATA: 24 kwietnia (niedziela), godz. 14:00
MIEJSCE: Sala Wielka Dworu Artusa
WSTĘP: darmowy
SZCZEGÓŁY: wydarzenie na Facebooku