Po ubiegłorocznym sukcesie warsztatów „Galeria Rusz”, której artystów prace od lat pojawiają się w Toruniu i innych polskich miastach, postanowiła po raz drugi pokazać toruńskiej młodzieży, tej starszej i nieco młodszej, że to „Sztuka być sobą”.

„To sztuka być sobą” w przestrzeni miejskiej Torunia

Dwa miesiące zajęć odbywające się od września do połowy listopada 2023 r. poskutkowały stworzeniem wyjątkowych prac przez ich uczestników. Warsztaty miały za cel wyzwolenie w młodzieży twórczej energii i pokazanie, że, jak mówi Joanna Górska z Galerii Rusz, „zagospodarowanie czasu wolnego oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez działalność kulturalną ma ogromny sens”. W czasach, gdy wiek inicjacyjny różnego rodzaju uzależnień jest coraz niższy, szczególnie ważne jest promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia przez działalność kulturalną. Wraz ze specjalistami, psychologiem i terapeutą uzależnień, uczestnicy warsztatów poszukiwali pozytywnych wzorców i własnych pasji przy pomocy sztuki, którą mogli ubogacić codzienność Torunian, którzy będą ją mijać w przestrzeni miejskiej a także być może skłonić do refleksji oraz uśmiechu.

Prace można będzie podziwiać od 27 listopada do aż 27 grudnia w przestrzeni miejskiej Torunia – na słupach ogłoszeniowych i citylightach.

Dendrolog i przewodnik rozbudzali pasję poznawania i odkrywania

Jak opowiada Rafał Góralski z Galerii Rusz, do projektu zaproszeni zostali psycholog czy terapeuta uzależnień. – To tak że ”ludzie z pasją”, którą chcą i potrafią się nią dzielić, m.in.: Mariusz Warachim, dendrolog i hortiterapeuta, Piotr Gajewski, podróżnik i toruński przewodnik. Zależy nam, by zarazić uczestników pasją poznawania, odkrywania, działania i tworzenia. Chcemy pomóc im rozwijać ich zainteresowania, ale też wskazać nowe. Mamy nadzieję zainspirować młodzież pomysłami na spędzanie wolnego czasu, a także dodać im odwagi do realizowania własnych pozytywnych pomysłów.

Celem twórców było również wyposażyć uczestników w wiedzę na temat uzależnień i „narzędzia” dzięki którym łatwiej będzie im mierzyć się z codziennym stresem, trudnymi emocjami czy presją rówieśniczą. Stąd spotkania z psychologiem i terapeutą uzależnień. Zajęcia miały pomóc młodzieży w budowaniu pozytywnego obrazu siebie, samorozwoju, samokontroli i asertywności.

Spod Kopca.pl ma zaszczyt i ogromną przyjemność być patronem medialnym warsztatów i wystawy „To sztuka być sobą”.