Firma Oponeo we współpracy z Yanosikiem już po raz czwarty opracowała Ranking Miast Przyjaznym Kierowcom. Zobaczmy, jak w tym zestawieniu wypadł Toruń.

Nie został on przygotowany na podstawie opinii mieszkańców, ponieważ nie zawsze są oni obiektywni, z reguły mamy tendencję do wystawiania negatywnych ocen temu, co jest nam dobrze znane. Dlatego też do jego sporządzenia wykorzystane zostały dane udostępnione przez urzędy miast, zarządy dróg oraz aplikację Yanosik.

5) koszt zmiany opon

6) cena ubezpieczenia OC

7) ekojazda

8) carsharing

Ranking ten uwzględnia 19 największych miast w Polsce. Zostały one podzielone na dwie grupy biorące pod uwagę liczbę mieszkańców. Miastom powyżej 300 tysięcy mieszkańców przyznawane były punkty w skali od 1 do 9, natomiast miejscowości, w których mieszka między 180 a 300 tysięcy osób, otrzymywały punkty od 1 do 10.

Podział miast na największe i średnie wpływał na wyłonienie dwóch zwycięzców rankingu. Podstawą rozstrzygnięcia była suma punktów zgromadzonych we wszystkich kategoriach.

Okazuje się, że najlepsze w Polsce miasta dla kierowców to Lublin (w kategorii do 300 000 mieszkańców) oraz Gliwice (kategoria poniżej 300 000 mieszkańców).

Jak w tegorocznym Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom pozycjonuje się Toruń?

Toruń zebrał 36 punktów i niestety uplasował się na przedostatnim 7. miejscu ex aequo z Radomiem.

Do jednych z najważniejszych kategorii klasyfikacji należy liczba kolizji, oczywiście im ich mniej, tym lepiej. W tej grupie miasto Kopernika otrzymało 5 punktów i zajęło 6. miejsce na równi z Gdynią.

Przerobiliśmy już kolizje drogowe, a jaki jest drugi najbardziej denerwujący czynnik dla kierowców? Prawdopodobnie są to korki na drodze. Kategoria ta została podzielona na trzy podpunkty: korki w środku miasta, na jego granicach oraz całokształt biorący pod uwagę cały teren miasta. Do oceny owych kategorii posłużył system Yanosik. W pierwszej z nich Toruń zajął 4. miejsce, okazuję się, że od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 21 na najpopularniejszych trasach naszego miasta poruszamy się z prędkością 29 km/h. Z kolei w jego granicach wynik ten to 42 km/h, dający Toruniowi 6. miejsce w klasyfikacji, tym razem na równi z Kielcami i Rzeszowem. A jak wypadamy w całokształcie? Zajmujemy nie najgorsze 4 miejsce ex aequo Białymstokiem.

Parkowanie

W tej kategorii pod uwagę zostało wziętych kilka czynników:

– godziny obowiązywania płatnych stref parkowania – im krócej, tym lepiej,

– oferta abonamentowa – im bardziej elastyczna, tym więcej przyznanych punktów,

– zwolnienie motocyklistów z opłat,

– rozbudowanie infrastruktury typu Parkuj i Jedź – liczba miejsc w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców,

– średnia opłata za pierwsze cztery godziny postoju

Jak się okazuje, opłaty parkingowe w Toruniu nie należą do najtańszych. Tutaj zajęliśmy 7. miejsce, ze średnią ceną 2,60 zł za godzinę.

Rodzaje abonamentów i ulg

W tym zestawieniu wypadliśmy wzorowo. W naszym mieście są one ogólnodostępne, specjalnie dostosowane do mieszkańców i przedsiębiorców, dodatkowo motocykliści nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat.

Najtańsze ubezpieczania OC

Każdy kto jest posiadaczem pojazdu mechanicznego musi opłacać OC, a za jego stawki odpowiada wiele czynników. Ile w przybliżeniu wychodzi jego koszt w Toruniu? Okazuje się, że jest to 564 zł, które w tej kategorii plasuje nas na 5 miejscu.

Ceny paliwa. Jakie są średnie ceny za litr benzyny, diesla oraz LPG w Toruniu?

Otóż za litr benzyn zapłacimy około 5,01 zł, niestety jest to najwyższa stawka w zestawieniu miast poniżej 300 000. Za diesla przyjdzie zapłacić nam 5,07 zł, co daje przedostatnią pozycję w zestawieniu, a na LPG wydamy 2,04 zł i tu wypadamy nieco lepiej, ponieważ plasujemy się na 4. miejscu.

Ile kosztuje nas wymiana opon?

Wizyta u wulkanizatora i wymiana jednej opony w popularnym rozmiarze 205/55R16 na nową kosztować nas będzie 22,50 zł. Umiejscawia to Toruń na 5. pozycji w tej kategorii.

Ekojazda, czyli liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych, a dokładniej liczba km kwadratowych, na które przypada jedna ogólnodostępna stacja służących do naładowana auta.

Według obliczeń liczba takich stacji w naszym mieście to 23. Daje nam to 6. miejsce na równi z Sosnowcem.

Ostatnia kategoria to nowość w tegorocznej edycji rankingu – carsharing

Jest to system wypożyczania samochodów osobowych ”na minuty”, który w Polsce dopiero raczkuje. Aktualnie taka oferta w naszym mieście nie jest dostępna, ale nie jesteśmy jedyni. W grupie miast poniżej 300 000 carsharing dostępny jest tylko w Katowicach, Rzeszowie i Białymstoku.

A Wy co myślicie o tym zestawieniu, jakie macie refleksje i odczucia na temat przedostatniej pozycji naszego miasta w rankingu?