Rektor elekt Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Sokala wystosował list studentów i doktorantów, w którym przekazuje kilka ważnych informacji związanych z aktualną pandemią COVID-19.

Nowy gospodarz toruńskiej uczelni zwraca się z prośbą, aby stosować się do wszystkich zaleceń i wytycznych rządu RP, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Apeluje również o to, by nie przyjeżdżać do akademików, które zostały na czas tej trudnej sytuacji zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Rektor zapewnił też, że jeśli nastąpi wykwaterowanie obecnie przebywających tam studentów, to tylko i wyłącznie w stanie wyższej konieczności.

Jeżeli dojdzie do konieczności wykwaterowania, pakowanie odbędzie się komisyjnie, a Państwa mienie zostanie zabezpieczone i przechowane z najwyższą starannością. Jeżeli wojewódzki sztab kryzysowy poleci nam udostępnienie obiektów, w pierwszej kolejności zadeklarowaliśmy przekazanie na potrzeby kwarantanny hotelu uniwersyteckiego po to, żeby nie wykorzystywać DS. Jeżeli to nie wystarczy, rozpatrywane do udostępnienia są DS7 i DS8, ponieważ pozostała w nich najmniejsza liczba studentów, znacznie mniejsza, niż w pozostałych domach studenckich – czytamy na oficjalnym profilu UMK na Facebooku.

Najważniejszym punktem tego listu jest jednak to, że wszystkie opłaty za korzystanie z domów studenckich zostaną obniżone wprost proporcjonalnie do nieobecności wywołanej stanem zagrożenia epidemiologicznego. Wszystkie rozliczenia będą prowadzone po powrocie studentów do akademików.