Już dzisiaj wieczorem w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” czeka nas przedpremierowy pokaz filmu pt. „Republika. Narodziny Legendy”.

Każdy fan muzyki z Torunia zna zespół Republika. Grzegorz Ciechowski i spółka zachwycali swoją działalnością słuchaczy w całej Polsce i choćby z tego powodu –  jest to wielka duma naszego miasta. W piątek, 12 maja o godzinie 20:00 będzie można poznać ich historię.

O czym jest „Republika. Narodziny Legendy”?

Jest połowa lat siedemdziesiątych. W Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół klubu studenckiego Od Nowa. Młodzi ludzie próbują różnych form działalności artystycznej. Powstaję teatry, zespoły muzyczne, działają plastycy i performerzy. W tym tyglu twórczym grupa znajomych zakłada zespół Res Publika, późniejszą Republikę. Tak zaczyna się film opowiadający o pierwszym okresie działalności zespołu Republika, zakończony jego rozpadem w 1986 roku. (opis pochodzi z wydarzenia na Facebooku)

W filmie wykorzystano ciekawe mało znane archiwa filmowe jak i muzyczne. Będzie można usłyszeć fragmenty utworów oraz także niepublikowane zdjęcia zespołu Res Publica. W obrazie pojawią się również ciekawe interpretacje i omówienia wybranych utworów Republiki. Historia przyjaźni i rodzącego się fenomenu porusza także kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu, jakim było wówczas środowisko skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”.

Obsada filmu

W filmie wystąpili członkowie zespołu Republika i Res Publica, przedstawiciele środowiska muzycznego, przyjaciele:

Grzegorz Ciechowski
Sławomir Ciesielski
Paweł Kuczyński
Andrzej Ludew
Anna Skrobiszewska
Waldemar Rudziecki
Grzegorz Kopcewicz
Zbigniew Ostrowski
Andrzej „Kobra” Kraiński
Tomasz Lipiński
Bogdan Hołownia
Zbigniew Ruciński

Scenariusz i reżyseria: Ryszard Kruk
Zdjęcia: Łukasz Kajetan Pochylski, Ryszard Kruk, Wojciech Budny
Zdjęcia archiwalne fotograficzne: Mirosław Stępniak
Zdjęcia archiwalne filmowe: Wojciech Budny
Dźwięk na planie: Łukasz Milewski, Wojciech Budny, Bartosz Jaworski
Montaż dźwięku: Bartosz Staszkiewicz
Montaż obrazu: Piotr Bartos
Kierownik produkcji: Magdalena Kruk
Produkcja: Fundacja Nie-Art
Producent: Krzysztof Wachowiak
Plakat: Monika Bojarska

Szczegóły

Data: 12.05.2017 (piątek)
Godzina: 20:00
Miejce: ACKiS OD NOWA

WSTĘP WOLNY

UWAGA! Z powodu ogromnego zainteresowania pokazem, organizatorzy wprowadzili bezpłatne wejściówki, które można było odbierać w Od Nowie oraz w NRD Klubie. Niestety, wszystkie zostały już odebrane. Polecamy śledzić wydarzenie na Facebooku, gdzie można znaleźć konkursy, w których do wygrania są wejściówki.