8 maja rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego organizowana przez Galerię Sztuki Wozownia i Katedrę Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Z oczywistych przyczyn w tym roku odbywa się ona w przestrzeni internetowej, jej tegoroczny hasłem przewodnim jest #RYSOWAĆ. Wystawa potrwa od 8 maja do 21 czerwca 2020 r.

Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego to seria cyklicznych wystaw, organizowanych przez pracowników Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK od 2008 roku. Pierwsze edycje miały zasięg ogólnopolski, aktualnie są to pokazy o charakterze międzynarodowym i odbywają się w formule biennale. Każda z odsłon projektu jest odpowiedzią na zmieniający się temat przewodni, który zawsze związany jest z obszarem rysunku, interpretowanym w sposób bardzo szeroki. Selekcja prac odbywa się na zasadzie konkursu. Spośród zgłoszeń przysłanych w odpowiedzi na open call jury wybiera realizacje prezentowane na wystawie, a najciekawsze propozycje artystyczne nagradza.

Jury Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego rozpatrzyło w tym roku 186 zgłoszeń z 28 uczelni z Polski i zagranicy. Do udziału w wystawie zakwalifikowało się 60 artystów z następujących uczelni artystycznych: Akademia Sztuki i Designu w Charkowie, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Collegium da Vinci w Poznaniu, College Nauczycielski Kibuców, Technologii i Sztuki w Tel Awiwie w Izraelu, Petersburska Akademia Sztuki i Przemysłu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Jana Evangelisty Purkyně w Uście nad Łabą (Czechy), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Śląski w Cieszynie.

A gdzie szukać wystawy?

udostępnienie on-line: 8 maja 2020 (piątek), godz. 18:30 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia

finisaż on-line / rozdanie nagród: 21 czerwca 2020 (niedziela), godz. 12:00 na facebookowym profilu Galerii Sztuki Wozownia

Link do wydarzenia na Facebooku, pod którym znajdziecie więcej szczegółowych informacji :#rysować / Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego