Już 1 września rozpocznie się Festiwal Art Moves, a dokładniej Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves. Oficjalne otarcie imprezy zaplanowano na 6 września. Festiwal odbędzie się w Toruniu już po raz dwunasty, a hasło tegorocznej imprezy brzmi: „Nadciągająca katastrofa czy szansa by uratować siebie i świat?”. Jak zwykle w ramach imprezy odbył się również konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Poznaliśmy już jego laureatów, którzy, według jurorów, najlepiej zinterpretowali wspomniane wyżej hasło. 

Festiwal Art Moves – rozstrzygnięto konkurs na najlepszą pracę bilbordową

Niebawem, a mianowicie 1 września, po raz dwunasty odbędzie się w Toruniu Festiwal Art Moves, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves. Warto wspomnieć, że to jedyny na świecie festiwal, który promuje tego typu sztukę publiczną. Festiwal ma na celu rozważanie poprzez sztukę ważnych, poruszających i aktualnych tematów, wobec czego w przestrzeni Torunia prezentowane są prace artystów z całego świata. Nadsyłają oni swoje dzieła w ramach konkursu na najlepszą pracę bilbordową, który jest jednym z głównych elementów festiwalu.

Wyróżniona praca, której autorem jest Michael Mayevsky. [fot. materiały organizatora]

Wyróżniona praca, której autorem jest Michael Mayevsky. [fot. materiały organizatora]

Podczas tegorocznej edycji na nośnikach, które zwykle wykorzystywane są do prezentacji reklam, czyli na bilbordach, citylightach i ekranach LED, zaprezentowane zostaną prace artystyczne, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy, który brzmi: „Nadciągająca katastrofa czy szansa by uratować siebie i świat?”. Do wystawy konkursowej, którą będziemy mogli podziwiać od września, wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. Tworzą oni bilbordy, które są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła. Tematy z kolei są co roku wybierane w taki sposób, aby korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Warto wspomnieć, że konkurs cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem wśród utalentowanych artystów, a w tym roku wpłynęło niemal 1000 prac, nadesłanych przez 539 artystów z 68 krajów świata, między innymi z Rosji, USA, Tajwanu, Macedonii, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii czy Iranu. Wyjątkowo dużo prac napłynęło do Torunia aż z Chin!

Wyróżniona praca, której autorem jest Salma Abbassi. [fot. materiały organizatora]

Wyróżniona praca, której autorem jest Salma Abbassi. [fot. materiały organizatora]

Jury, w którego skład wchodzi między innymi Rafał Góralski, współtwórca Galerii Rusz, a zarazem dyrektor Festiwalu Art Moves, wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w ramach tegorocznej edycji imprezy. Są to prace artystów takich jak: Dawid Celek (Polska), Marek Maciejczyk (Polska), Patrick Baumann (Szwajcaria), Cristian Brinza (Mołdawia), Salma Abbassi (Tunezja), Paweł Miszewski (Polska), Łukasz Dukowicz (Polska), Mario Estevez (Meksyk), Wei Su (Kanada) i Michael Mayevsky (Ukraina). Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt, którego autorem jest Dawid Celek z Polski i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 5000 PLN. Gratulujemy!