Od 1 listopada ruszyło okienko transferowe w świecie żużla. Toruński eWinner Apator triumfował w eWinner 1. Lidze Żużlowej i tym samym awansował do PGE Ekstraligi. Kto wystąpi w 2021 roku z „Aniołem” na piersi?

Bez Kułakowa a z Lambertem?

Od sezonu 2021 we wszystkich trzech polskich ligach żużlowych wprowadzony zostanie obowiązek posiadania jednego zawodnika do lat 24 pod numerami 1-5 lub 9-13. Mocno to pokrzyżowało plany torunian, bowiem do składu powrócić miał indywidualny mistrz świata z 2017 roku – Australijczyk Jason Doyle. Zawodnik ten był w 2020 roku wypożyczony z toruńskiego klubu do Eltrox Włókniarza Częstochowa, a jednym z zapisów umowy był jego powrót po sezonie do Torunia. Nowym pracodawcą Doyla ma być Drużynowy Mistrz Polski – FOGO Unia Leszno.

Działacze eWinner Apatora postawili natomiast na atmosferę i obcokrajowcami żółto-niebiesko-białych będą bracia Holderowie – Jack i Chris. Pierwszy z nich był w tym sezonie najskuteczniejszym zawodnikiem zaplecza PGE Ekstraligi, w 64 biegach uzyskał średnią 2,625. Drugi to z kolei żywa legenda klubu. W barwach „Aniołów” startuje nieprzerwanie od 2008 roku. Zawodnikiem do lat 24 ma być Robert Lambert, odkrycie sezonu 2020. Brytyjczyk w tegorocznych rozgrywkach w najlepszej żużlowej lidze świata pochwalić się mógł średnią 1,837. Ponadto, co jest jeszcze ważniejsze, w lipcu tego roku na toruńskiej Motoarenie im. Mariana Rosego sięgnął on po tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Ponadto „Aniołem” ma zostać Paweł Łaguta, bratanek czołowych żużlowców świata Grigorija i Artioma. Do Torunia przybyć ma też inny z młodych Rosjan – Mark Karion. Czy te inwestycje w przyszłość okażą się trafione? Miejmy taką nadzieję.

Nowym zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk został jeden z tegorocznych liderów torunian – Rosjanin Wiktor Kułakow. 25-letni zawodnik już po raz kolejny w karierze odchodzi z grodu Kopernika. Chociaż długo pojawiały się plotki o tym, że sympatyczny zawodnik ze wschodu będzie startował z polską licencją jako Polak. Stara się on aktywnie o polskie obywatelstwo, jednak głównie ze względu na komfort w sprawach formalnych. Wówczas byłby idealnym rozwiązaniem dla toruńskiego klubu, bowiem w sezonie 2020 był drugim najskuteczniejszym zawodnikiem w talii trenera Tomasza Bajerskiego. W 72 biegach wykręcił średnią 2,361. Opcja ta jednak upadła, ze względu na zablokowanie jej przez PZM-ot.

Formację krajową toruńskiego klubu stanowić mają tegoroczni polscy seniorzy Tobiasz Musielak (najlepszy Polak eWinner 1. Ligi Żużlowej w ostatnich dwóch sezonach) i Adrian Miedziński (kapitan toruńskiego zespołu, wychowanek „Aniołów”). Trzecim Polakiem w kadrze klubu z naszego miasta ma być ulubieniec kibiców Paweł Przedpełski. Wychowanek toruńskiego klubu i były kapitan po sezonie 2018 postanowił zmienić otoczenie i przeniósł się do Częstochowy. Tam wydawać się może, że wszedł na wyższy poziom i niejednokrotnie był mocnym ogniwem „Lwów”. W sezonie 2020 uzyskał 31. średnią w PGE Ekstralidze, wyniosła ona 1,579.

Często mówi się, że kluczem do sukcesów zespołu są juniorzy. Z klubem najpewniej pożegna się wchodzący w wiek seniora Igor Kopeć-Sobczyński. Kto go zastąpi? Najpoważniejszym kandydatem od jakiegoś czasu jest Karol Żupiński. Utalentowany wychowanek gdańskiego klubu w 2021 roku będzie świętował swoje 19. urodziny. Ma zatem przed sobą jeszcze trzy sezony w gronie młodzieżowców. Oprócz Żupińskiego Tomasz Bajerski będzie miał do dyspozycji Kamila Marcińca, zadziornego Aleksa Rydlewskiego Jakuba Janika, Justina Stolpa i utalentowanego Krzysztofa Lewandowskiego. Po tym ostatnim w toruńskim środowisku żużlowym wszyscy sobie dużo obiecują.

Przypuszczalny skład eWinner Apatora w 2021 roku:

Seniorzy zagraniczni:
Chris Holder (Australia)
Jack Holder (Australia)
Robert Lambert (u24) (Wielka Brytania)
Petr Chlupac (u24) (Czechy) – być może trafi na wypożyczenie
Paweł Łaguta (u24) (Rosja)
Mark Karion (u24) (Rosja)

Seniorzy krajowi:
Adrian Miedziński
Tobiasz Musielak
Paweł Przedpełski

Juniorzy:
Karol Żupiński
Krzysztof Lewandowski
Aleks Rydlewski
Kamil Marciniec
Jakub Janik
Justin Stolp