3 kwietnia w klubie Lizard King odbędzie się piąta edycja koncertu charytatywnego „Spełniamy Marzenia”. W tym roku zagrają zespoły Czaqu i Tortilla, a supportem będzie Moove – zwycięzca młodej sceny „Spełnij Się”.

Dochód z tegorocznej edycji zostanie przeznaczony na spełnienie marzenia 12-letniego Natanaela chorującego na ciężką chorobę genetyczną o nazwie niedobór alfa1 antytrypsyny. Marzeniem chłopca jest wyjazd do Disneylandu. Koncert charytatywny „Spełniamy Marzenia” organizowany jest przez stowarzyszenie Młodzi Demokraci oraz fundację Mam Marzenie już po raz piąty. W poprzednich latach, dzięki tej imprezie udało się spełnić marzenia czwórki nieuleczalnie chorych dzieci. Był to laptop, przydomowy plac zabaw, umeblowanie pokoju oraz telewizor. W czterech poprzednich edycjach koncertu zagrały takie zespoły jak: Trisomia, Inglorius, Mindwhisper, H5N1, Absurd, Bikini, Butelka, Aberdeen, Rejestracja, GoodWay oraz Manchester.

Zespół Czaqu powstał w 2001 roku w Toruniu. Wywodzi się on z istniejącej zaledwie kilka miesięcy formacji Why Not. Grają bardzo energetycznego, rytmicznego i melodyjnego rocka. Ambitne teksty, mówiące zawsze o kimś lub o czymś. Zapis dziejów, przeżyć i emocji, jakie spotykają i dotykają każdego człowieka. Obraz malowany słowem i uczuciami. Ilustracja lub krótki film na tematy ważkie i ulotne. Czaqu opisuje to, co na trudnej, niekiedy wyboistej i pełnej zakrętów drodze życia, może wydarzyć się: mnie, Tobie, nam i wam… Wokalista i autor tekstów – Grzegorz Walczak – stawia głównie na przekaz: dobrych melodii i tekstów, które poruszają.

Tortilla to polski zespół bluesowy założony w 1986 roku w Toruniu przez Maurycego Męczekalskiego. Na początku swej działalności zespół występował pod nazwą Tortilla Flat.  Charakterystyczne dla kompozycji własnych Tortilli są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji. W 1991 roku grupa została laureatem festiwalu Rawa Blues’91. Grupa ma na koncie ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą, w tym z takimi muzykami bluesowymi jak: Carley Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Tony McPhee, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack. Zespół Tortilla znalazł się wśród innych polskich wykonawców bluesowych na płycie CD dołączonej do encyklopedii „Blues w Polsce” oraz na wydanej w 2008 roku „Antologii Polskiego bluesa”.

Jako support wystąpi zwycięzca koncertów charytatywnych “Spełnij się” – Moove. Pochodzą z Bydgoszczy i tworzą stosunkowo młodą kapelę, gdyż zaczęli formować się z końcem 2013 roku. W skład wchodzi czterech chłopaków: Michał Juszkiewicz (wokal), Bart Kicinski (gitara), Matt Fidler (bas) i Tomasz Piotrowski (perkusja). Muzyka jaką proponują to klasyczny rock&roll, choć jak sami twierdzą, jeśli czegoś jeszcze się doszukiwać w ich brzmieniu, można odnaleźć tam blues. Zadebiutowali  w lutym bieżącego roku na koncercie w hołdzie Bobowi Dylanowi w Bydgoszczy, ponadto brali udział w „Gitarowej Offensywie”.

Bilet wstępu (cegiełka) w cenie 20 zł  do nabycia w barze klubu Lizard King w Toruniu przy Kopernika 3 – codziennie od godziny 18:00.

[fot. Angelika Plich]