Choć zimowy semestr już dawno za nami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze trochę o nim wspomnieć! Takiego samego zdania są studenci trzeciego roku Sztuki Mediów i Edukacji Wizualnej UMK, którzy w ramach „zamknięcia” minionego półrocza w pracowni intermedialnej, organizują wystawę, pt. „Finisaż”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 kwietnia w filii Domu Muz. Sam pokaz ma na celu ukazanie twórczości młodych artystów Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu oraz przybliżenie zwiedzającym nowych technik artystycznego wyrazu. Oprócz tego, że wystawa jest zwieńczeniem minionego semestru, symbolizuje także półmetek studiów dla twórców dzieł sztuki oraz zbliżanie się do „finiszu” przygody z UMK. Wernisaż organizowany jest pod kierownictwem dr Marii Szczodrowskiej, a swoje prace zaprezentują: Karol Burdon, Magda Górska, Olga Grybowicz, Kasper Hein, Łucja Januszko, Jowita Kunicka, Dawid Lewandowski, Dominika Majewska, Joanna Reif, Sylwia Simson, Klara Skórska, Marta Sochacka, Milena Tomkiewicz oraz Katarzyna Tykałowska. Podczas pokazu będziemy mieli okazję zobaczyć artbooki i współgrające z nimi realizacje dotyczące osobistej analizy znaczeniowej słowa „Ojczyzna”. Prace łączą w sobie różne dziedziny i media, tj. audio, wideo, instalacja i fotografia. Obie prace odnoszą się bezpośrednio do przeżyć ich twórców i poruszają istotne dla nich wątki z życia. Osobiste poszukiwania zamknięte w formie artbooków, pozwoliły artystom na wykorzystanie niekonwencjonalnych materiałów, jak drewno, czy też pleksi. Z kolei druga praca, związana z osobistą analizą znaczeniową słowa „Ojczyzna”, poprzez swobodę interpretacji, zaowocowała ogromną różnorodnością wykonań. Każdy ze studentów Sztuki Mediów i Edukacji Wizualnej UMK, wykonał swoją pracę w inny, niepowtarzalny sposób. Tak o swoim dziele, wypowiada się jedna ze studentek, Magda Górska, która stworzyła artbook, pt. „Dom”:

„Niniejsza książka stanowi niekonwencjonalny rodzaj mapy, przewodnika po niewielkiej miejscowości, w której to się wychowałam. Narracja prowadzona jest oczami dziecięcej wyobraźni, gdzie kolejne ważne dla mnie miejsca opatrzone zostały słownym, lub też wizualnym komentarzem. Materiałowa mapa ukryta pod dnem skrzyni, to spis treści, w którym szara nić wyznacza trasę pozwalającą czytelnikom zorientować się w tej symbolicznej opowieści.”

Joanna Reif natomiast, w swojej pracy zawarła osobistą analizę naszego kraju. Jak sama mówi:

„Moja praca skupia się na ojczyźnie w sensie narodowościowym, w kontekście cech charakterystycznych według mnie dla Polaków. Tego co ich gorączkuje i tego w jaki sposób zachowują się w społeczności.”

Tematyka reszty dzieł niech pozostanie jednak tajemnicą i stanowi dla Was zachętę przybycia na ten ciekawie zapowiadający się wernisaż!

Szczegóły:

Co: Wernisaż wystawy „Finisaż organizowany przez studentów trzeciego roku Sztuki Mediów i Edukacji Wizualnej UMK

Kiedy: 26 kwietnia, g. 20.00

Gdzie: Filia Domu Muz mieszcząca się przy ulicy Poznańskiej 52

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

[Fot. Facebook]