1 kwietnia został uruchomiony nabór wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na drugie półrocze 2021 roku. Udział w konkursie mogą wziąć torunianie, którzy zajmują się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami.

Stypendia kulturalne – czym charakteryzuje się konkurs wniosków?

W ramach konkursu zainteresowani torunianie muszą stworzyć przedsięwzięcie o charakterze projektu twórczego w następujących dziedzinach kultury: literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr, film, twórczość ludowa. Czym powinien charakteryzować się projekt? Oprócz tego, że powinien posiadać oryginalną koncepcję i niekomercyjny charakter, warto by było, aby cechował się wysokim potencjałem jakości artystycznej, realnym określeniem celów i rezultatów oraz właściwym doborem środków i metod jego realizacji. Co więcej, przedsięwzięcie powinno być związane z Toruniem, mieć istotne znaczenie dla jego mieszkańców lub przynosić efekt promocyjny dla miasta.

W konkursie udział wziąć może osoba fizyczna, która poza tym, że posiada miejsce zamieszkania na terenie Torunia, zajmuje się twórczością artystyczną, opieką nad zabytkami czy upowszechnianiem kultury. Preferowane będą projekty, które będą debiutami. Ważne jest także uwzględnienie udziału środków własnych wnioskodawcy.

Stypendia kulturalne – ważne terminy

Wnioski wraz z koniecznymi załącznikami można składać w terminie od 1 do 30 kwietnia 2021 roku w Kancelarii Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały Gen. Sikorskiego 10. Można też przesłać je drogą pocztową na adres Wydziału, z dopiskiem na kopercie „Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury”. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą, o dochowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego. Potrzebne dokumenty dostępne są pod tym linkiem.

Decyzja w sprawie przyznania stypendium podjęta zostanie do 31 maja 2021 roku, natomiast przedsięwzięcie zrealizowane ze stypendium powinno być realizowane w terminie od 1 lipca do 31 grudnia 2021 tego roku.

W stosunku do poprzednich lat, w tym roku nastąpiły pewne zmiany w procedurze w warunkach przyznawania stypendiów. Warto wspomnieć o kilku najważniejszych modyfikacjach, którymi są: zniesienie limitu wieku (wcześniej o stypendia mogły się ubiegać osoby do 35 roku życia), doprecyzowanie warunków, jakie musi spełnić wnioskodawca, doprecyzowanie charakteru projektu, wyznaczenie obiektywnej wartości stypendiów (miesięczna kwota ma wartość 25 procent minimalnego wynagrodzenia), decyzje podejmowane w sprawie stypendiów mają charakter decyzji administracyjnych.

Źródło: torun.pl