Dla osób tęskniących za tradycyjnie spędzonymi świętami Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej przygotowało namiastkę świąt Wielkiej Nocy w postaci filmów poradnikowych i artykułów o lokalnych zwyczajach.

Działy Edukacji i Promocji toruńskiego Muzeum Etnograficznego przygotowało filmy pokazujące, jak samodzielnie wykonać batikowe pisanki, krepowe palmy wielkanocne czy firanki z papieru. Filmy można znaleźć na profilach Muzeum na Facebooku, Instagramie i Twitterze a także na kanale instytucji na YouTube. Na uwagę zasługuje seria filmików na temat Wielkiego Tygodnia, na których pracownicy Muzeum opowiadają o tradycyjnych zwyczajach wielkanocnych z różnych rejonów Polski.

Muzeum Etnograficzne przygotowało także galerię świątecznych zdjęć wykonanych przez Adama Zakrzewskiego, które można np. pobrać jako tapetę na komputerowy pulpit.

Oprócz tego, można także przeczytać artykuły o aranżacjach wielkanocnych, które można było spotkać (w czasie bez pandemii) w chatach Parku Etnograficznego w Toruniu. Dowiedzieć się z nich można, jak wyglądały „Niedziela Palmowa na Kaszubach na początku XX w., Wielki Piątek w chacie biednej rodziny chałupniczej na Kaszubach na początku XX wieku, Wielka Sobota w chacie zamożnych gospodarzy w Borach Tucholskich w okresie międzywojennym, Wielkanoc na Kociewiu, Poranek Wielkanocny w chacie zamożnych gospodarzy na Kujawach na początku XX wieku”. Można także podszkolić swój język angielski, bo artykuły zostały przygotowane także w tym języku.

Toruńskie Muzeum Etnograficzne postarało się, by święta spędzane w tym roku najczęściej z dala od większego grona rodzinnego, zachowały swój związany z tradycją klimat. Wystarczy zapoznać się z przygotowanymi przez pracowników Muzeum treściami.