Już jutro, czyli 19 lutego, swoje urodziny obchodził będzie patron UMK, a co za tym idzie, odbędzie się Święto Uniwersytetu! Tego dnia zostaną przyznane odznaczenia państwowe i uniwersyteckie, tytuł doktora honoris causa, Convallaria Copernicana, tytuły Honorowego Profesora i Ambasadora UMK, a nowi doktorzy habilitowani i doktorzy otrzymają dyplomy.

Święto Uniwersytetu 2019

Jutrzejsze obchody Święta Uniwersytetu, które co roku obchodzone są 19 lutego, rozpoczną się o godzinie 10.15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w 546. rocznicę jego urodzin. Natomiast od godziny 11.00, uroczystości kontynuowane będą w Auli UMK. W programie obchodów przewidziano: przemówienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna, okolicznościowe wystąpienia gości oraz wręczenie odznaczeń, medali i wyróżnień – zarówno państwowych, jak i uniwersyteckich. Podczas tegorocznych obchodów nastąpi też wręczenie powołań do Rady Nagrody Naukowej ustanowionej w ubiegłym roku Nagrody „Ratio et Spes”. Co więcej, podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu, powiększy się również grono Honorowych Profesorów UMK. Dołączą do niego: prof. dr hab. Janusz Tondel z Wydziału Nauk Historycznych oraz prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. W czasie uroczystości poznamy także nazwiska kolejnych Ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i tradycyjnie nastąpi również wręczenie dyplomów nowym doktorom habilitowanym i doktorom. Ważnym punktem ceremonii będzie uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa UMK prof. Stefanowi Gierowskiemu, jednej z najwybitniejszych indywidualności współczesnej sztuki, żywej legendzie awangardy malarskiej drugiej połowy XX wieku. Zostanie wręczone także szczególne wyróżnienie UMK Convallaria Copernicana – otrzyma je mgr Justyna Morzy, była kanclerz Uniwersytetu, która wcześniej przez wiele lat kierowała Biurem Rektora UMK.

Świętowanie poprzedzone było Koncertem Uniwersyteckim, który odbył się 17 lutego w Auli UMK, a transmisję z jutrzejszego wydarzenia będzie można śledzić na stronie UMK TV.

Źródło: umk.pl