Tankowanie wypożyczonego samochodu może być dla wielu osób sprawą stresującą, która jest jednak jedną z czynności należących do obowiązku wynajmującego. Warto więc poznać kilka ważnych zasad, które pozwolą uniknąć nieporozumień i często dodatkowych kosztów. Oto kilka ważnych punktów do zapamiętania, które oszczędzą Ci wielu nerwów podczas tankowania wypożyczonego auta.
Rodzaj paliwa
Upewnij się, że wiesz jakie paliwo jest używane w wypożyczonym samochodzie. Najczęściej wynajmowane samochody zasilane są przez olej napędowy, benzynę, rzadziej przez gaz lub mają silniki hybrydowe, elektryczne. Zanim zaczniesz proces tankowania, to musisz mieć pewność że wlewasz odpowiedni rodzaj paliwa. Błąd może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, a w konsekwencji bardzo dużych kosztów którymi wypożyczalnia samochodów obciąży wynajmującego. Pamiętaj, jeżeli przez przypadek do baku trafił zły rodzaj paliwa to przede wszystkim nie odpalaj silnika ani nie włączaj zapłonu! Przekręcenie kluczyka w stacyjce zazwyczaj uruchamia pierwszą pompę paliwową. Następnie skontaktuj się z pracownikiem wypożyczalni aby ustalić kolejne kroki.
Informacja o rodzaju paliwa używanego w wypożyczonym samochodzie znajduje się w umowie najmu np. przygotowanej przez firmę https://kaizenrent.pl/ oraz najczęściej na specjalnej etykiecie umieszczonej na baku. Dodatkowo, sprawdź po której stronie znajduje się wlew paliwa. Pozwoli ci to od razu zająć prawidłowe miejsce na stacji paliw. Jego lokalizacje może podpowiedzieć nam ikona na tablicy zegarów. Gdy przy dystrybutorze strzałka znajduje się po prawej stronie, powinniśmy podjeżdżać do dystrybutora z prawej. Gdy z lewej – z lewej strony. W niektórych pojazdach o lokalizacji wlewu informuje położenie węża na ikonie dystrybutora.
Pełny bak czy półpełny?
Każda wypożyczalnia może mieć inną politykę paliwową, która określona jest w umowie najmu i regulaminie. Przed oddaniem auta uzupełnij więc paliwo do poziomu, który został ustalony. Często pełen bak zwracanego pojazdu stanowi jeden z podstawowych warunków umowy. Warto jednak pamiętać, że istnieją też wypożyczalnie w których bak powinien być pełny do połowy. Ważne, żeby dotrzymać umowy. Jeżeli zwrócimy samochód z nieprawidłowym poziomem paliwa, wtedy wypożyczalnia samodzielnie je uzupełni, a koszt tej usługi pokryje wynajmujący. Najczęściej, cena paliwa jest wtedy dużo wyższa niż w przypadku samodzielnego tankowania.
Wybór stacji paliw
Wypożyczalnia może ustalić nie tylko rodzaj paliwa oraz jego ilość lecz także z jakiej stacji ma pochodzić. Jest to podyktowane chęcią lepszego zadbania o samochód. Często, korzystanie ze stacji małych, nienależących do żadnej sieci, może być przyczyną problemów, na przykład zatankowania niskiej jakości paliwa, które przyczyni się do pogorszenia efektywności pracy silnika, a nawet może powodować jego uszkodzenie. Dlatego zalecane jest korzystanie z wiarygodnych stacji paliw.
Tankowanie wypożyczonego samochodu to proces, który na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo prosty, ale wymaga naszej uwagi i dokładności. Zaznajomienie się z zasadami tankowania pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów.
[Artykuł sponsorowany]