Od ponad tygodnia w Ukrainie trwa wojna. Według ONZ, rosyjska inwazja spowodowała, że już blisko 1 400 000 osoby opuściły granice naszych wschodnich sąsiadów. Jak z kolei podaje MSWiA, do Polski trafiło 787 300 osób. Sytuacja zmusiła nas, Polaków, do niesienia pomocy. Od kilku dni pokazujemy swoje dobre serca, a nasza solidarność daje uchodźcom nadzieję na lepsze jutro. Pomaga także i Toruń! W jaki sposób? Poniżej kilka istotnych informacji.

W jaki sposób Toruń pomaga obywatelom Ukrainy?

W Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przygotowano dla uciekinierów z objętej wojną Ukrainy 96 miejsc w kilkuosobowych pomieszczeniach. Kolejne 55 miejsc Toruń udostępni wkrótce w części murowanej kempingu Tramp przy starym moście drogowym. W obu tych miejscach mieszkańcy oprócz noclegów będą mieli zapewnione wyżywienie.

W hotelu Kopernik na Woli Zamkowej został z kolei uruchomiony punkt recepcyjny, w którym przygotowano 100 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy. Osoby, które przybędą do Torunia z Ukrainy, będą mogły zatrzymać się tam i przenocować przez kilka dni, a następnie zostaną przetransportowane do miejsc docelowych, które wskaże Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Na dworcu Toruń Główny zaczął działać punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia i pomocy w naszym województwie.

Do 6 marca dla obywateli Ukrainy przejazd pociągami na wszystkich liniach kolejowych, które obsługują Polregio SA i Arriva RP jest bezpłatny. W przypadku Polregio SA dotyczy to całej Polski.

Oferowane są także darmowe posiłki dla naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki samorządowi województwa, bezpłatne posiłki dla Ukraińców są wydawane w trzech toruńskich stołówkach: Urzędu Marszałkowskiego – Plac Teatralny 2, Orbita – ul. Czarneckiego 15 (przy gmachu), Corner Bistro – ul. Kościuszki 71 (biurowiec Kościuszko Business Point). Posiłki będą wydawane za okazaniem dokumentu tożsamości w godzinach 8.30-14.30.

Źródło: torun.pl, Monika Bobik