Plebiscyt na Toruńską Legendę i Wydarzenie Stulecia było inicjatywą Komitetu Organizacyjnego z okazji jubileuszu powrotu Torunia do wolnej Polski.

Organizatorzy nie są zadowoleni z zainteresowania torunian głosowaniem smsowym. Jak czytamy na stronie miasta, „Być może udziałowi w plebiscycie nie sprzyjała sytuacja epidemiczna, która wymuszała skupienie przede wszystkim na rozwiązywaniu codziennych problemów. Tym większe podziękowania należą się tym 475 mieszkańcom, którzy oddali swoje głosy”. Ostatecznie zaliczono łącznie 554 głosy, bowiem pierwotnie błędnie wzięto pod uwagę jedynie numery telefonów, podczas gdy z kilkudziesięciu numerów wysłano po dwa głosy, co związane było z zapisem regulaminowym, że można „oddać po dwa głosy na „Legendę” i na „Wydarzenie” „.

Radiowe wydarzenie stulecia

Oto wyniki głosowania na Wydarzenie Stulecia. Głosujący mogli wybierać spośród 35 propozycji.

1. Powstanie Radia Maryja w 1991 r. (320 głosów)

2. Powołanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 1945 r.

3. Wpisanie Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 r.

Cichociemna Toruńską Legendą

Zwyciężczynią plebiscytu na Toruńską Legendę Stulecia została jedyna cichociemna kobieta gen. prof. Elżbieta Zawacka, której poświęcony został mural położony przy ul. Gagarina. Kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej i profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej otrzymała 42 głosy spośród 128 oddanych. Drugie miejsce zajęła Wanda Szuman -społeczniczka, pedagog i pionierka pedagogiki specjalnej, a trzecie podróżnik Tony Halik.