Charakterystyczny dla naszego miasta czerwony tramwaj Konstal 105Na+105NaD w oficjalnej kolekcji Lego? To możliwe, potrzebne są tylko nasze głosy! Ponadto, powstała makieta Swinga stojącego przy Alei Solidarności.  

Toruński tramwaj z kloców Lego 

Każdy z nas doskonale zna duńskie klocki firmy Lego. Na całym świecie organizowane są wystawy przeróżnych makiet czy rzeźb wykonanych właśnie z nich. Artyści budujący z klocków wpadają na coraz to nowsze i ciekawsze pomysły, a jednym z nich jest Mateusz Wawrowski. Człowiek, który od 24 lat buduje z klocków Lego, wykonał on modele tramwajów z kilku polskich miast, m.in. Warszawy, Bydgoszczy czy właśnie z Torunia. Pojazdy są w skali 1:35, co oznacza, że mają aż 75 cm długości. Tramwaje zostały wiernie odtworzone, od siedzeń po kabinę motorniczego. Co więcej, można nimi sterować przy pomocy aplikacji. 

Czerwony Konstal w zestawie Lego? Wszystko w naszych rękach!

Projekty Mateusza Wawrowskiego, w tym nasz toruński Konstal 105Na+105NaD biorą udział w konkursie Lego Ideas i mają szansę stać się oficjalnym zestawem LegoMuszą jednak pozytywnie przebrnąć przez kolejne etapy, a w ramach pierwszego projekt musi zebrać 10 000 głosów. Aby zwiększyć szanse trafienia toruńskiego tramwaju na sklepowe regały wystarczy zagłosować klikając w link. W ramach kolejnego etapu nad pomysłami pochyli się kapituła ekspertów firmy Lego. Gdy model zostanie zaopiniowany pozytywnie, wówczas trafi do produkcji. Byłaby to nie lada gratka dla każdego torunianina, bowiem czerwone Konstale to już element historii naszego miasta. 

Wykonano makietę Swinga stojącego przy Alei Solidarności  

Od października 2019 roku do marca 2020 roku Mateusz Kustra pracował nad makietą Swinga w skali 1:20. Przedstawia ona nowoczesny tramwaj stojący na węźle przesiadkowym przy Alei Solidarności, czyli komunikacyjnym sercu Torunia. Ponadto na makiecie znalazła się wiata przystankowa, elementy małej architektury oraz przechodnie.  

Makieta ma być elementem promującym projekt „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo – autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Póki co MZK czeka na koniec pandemii, aby zaprezentować ją mieszkańcom naszego miasta i nie tylko.  

small-makieta_swing_1