Od 5 lutego do 4 lipca 2021 r. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu organizuje wystawę – „Tu byłem” z okazji 100. rocznicy urodzin znanego polskiego podróżnika. W trakcie wystawy można będzie zobaczyć pozaeuropejskie przedmioty, takie jak: broń, instrumenty muzyczne oraz tradycyjne nakrycia głowy.

Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, znany jest ze swoich dalekich podróży oraz programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej. W ramach swojej działalności Halik otrzymał nawet francuski Krzyż Wojenny. Podczas swoich licznych podróży przywoził przedmioty, które zabierał na pamiątkę z odwiedzonych przez siebie miejsc. Na wystawie – „Tu byłem” będzie można zobaczyć wiele tradycyjnych przedmiotów przywiezionych z krajów Ameryki Południowej oraz pokaźny zbiór stu kluczy hotelowych, które Halik wraz ze swoją żoną Elżbietą zabierali z każdego hotelu. Dodatkowym elementem wystawy są portrety Halika, które powstały na podstawie jego oryginalnych fotografii.

Wydarzenie jest skierowane w szczególności do miłośników podróży oraz wszystkich tych, których interesuje życie rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej.