Do niedzieli, 8 listopada, trwa XVIII kwesta na renowację nagrobków na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem jest odnowienie dużego grobu rodziny Landgraf.

Każdy może pomóc

Po raz pierwszy w historii nie doszło do tradycyjnej kwesty pieniędzy na cmentarzu Św. Jerzego. Zastąpiono ją zbiórką na platformie Zrzutka.pl. Ta potrwa do 8 listopada. Do momentu pisania tego artykułu zebrano 1 300 zł. To dużo czy mało? Zdecydowanie mało, bo w 2019 roku udało się zebrać 23 500 zł.  Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/b4fhu4

O rodzinie Landgrafów

Rodzina Landgrafów, na której nagrobek zbieramy w tym roku, pochodziła z powiatu wągrowieckiego prowincji poznańskiej. Do Torunia przybyła w XIX i na początku XX wieku. Landgrafowie należeli do znanych ewangelików, którzy wspomagali tutejszy zbór dzięki dochodom z kapitału kupieckiego i rentierskiego. Zamieszkiwali Śródmieście, Mokre i Przedmieście Bydgoskie. W kwaterze, która ma zostać odnowiona, spoczywa Friedrich Landgraf i Ida Landgraf z domu Frenzel, którzy zmarli w latach 1907 i 1909.

Nagrobek rodziny Landgraf to jeden z niewielu zachowanych na cmentarzu św. Jerzego dużych nagrobków architektonicznych. Autorem projektu pomnika, który powstał w 1912 roku, jest ceniony bydgoski architekt Alfred Schleusener. Mimo znacznej degradacji zabytku do dziś czytelna jest jego harmonijna kompozycja, rozmach założenia i wyrafinowana forma detalu. Dwa amorki z instrumentami muzycznymi mogą świadczyć o zainteresowaniach właścicieli lub dziełach, które wspierali. W centralnej części nagrobka zwieńczonego frontonem wspartym na doryckich kolumnach znajdowała się niezachowana płyta inskrypcyjna.

[źródło: www.torun.pl]