Uniwersytet Mikołaja Kopernika od 2019 roku posiada miano uczelni badawczej, znajduje się zatem w ścisłej krajowej czołówce. W opublikowanym niedawno tzw. rankingu szanghajskim zawierającym tysiąc najlepszych szkół wyższych na świecie znalazło się miejsce dla UMK.

UMK wśród 1000 najlepszych szkół wyższych świata

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata prowadzony jest przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju. Przy tworzeniu listy autorzy biorą pod uwagę kadrę naukową i studentów w zakresie nagród zdobytych w znaczących konkursach naukowych oraz publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i liczby cytowań. Tym bardziej ujęcie UMK w tym zestawieniu jest dla uczelni sporym zaszczytem.

Toruńska uczelnia znalazła się w dziesiątej setce rankingu, podobnie jak, chociażby Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, czy Warszawski Uniwersytet Medyczny. Na liście ujęto 11 szkół wyższych z Polski. Najwyżej znalazły się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Obie jednostki zostały sklasyfikowane w przedziale 401-500.

W rankingu najwyżej sklasyfikowano amerykańskie szkoły wyższe – Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda i MIT.

[źródło: umk.pl]