Informacje Kultura

VI Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Zapomniane melodie i największe przeboje, które kojarzymy ze szklanego ekranu – tego z pewnością nie zabraknie na tegorocznym Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. W plenerach toruńskiej starówki uznani twórcy i młodzi wykonawcy po raz szósty staną w szranki o laury Przeglądu Konkursowego. Rozpocznie się walka na talent i najlepszy głos.

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej to wydarzenie unikatowe zarówno na skalę lokalną, jak i ogólnopolską. Wśród licznych przeglądów wokalnych ciężko znaleźć bowiem drugi o podobnej formie i tematyce. Skupiony wokół utworów z kinematografii polskiej i światowej, daje szerokie pole do popisu rzeszy początkujących muzyków. Ponadto celem festiwalu jest popularyzacja najciekawszych osiągnięć artystów, którzy nadali tej formie twórczości filmowej, autorski wymiar. Stworzone przez nich utwory, które funkcjonują także poza ekranową produkcją, zachwycają po dziś dzień. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej stał się już stałym punktem wakacyjnego programu artystycznego. W tym roku Toruńska Agenda Kulturalna organizuje go po raz szósty, i podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, spodziewa się dużego zainteresowania ze strony toruńskiej publiczności.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 23 lipca, o godzinie 19:00. Wieczór uświetni występ Teatru „Rampa”, który zaprezentuje musical „Andrew Lloyd Webber — Król Musicalu”. Podczas koncertu toruńska publiczność usłyszy jeden z największych hitów niesamowitego kompozytora. Andrew Lloyd Webber , mistrz w dziedzinie muzyki teatralnej, znany jest z oprawy dźwiękowej takich produkcji jak: „Upiór w Operze”, „Jesus Christ Superstar”, „Evita”, czy „Sunset Boulevard”. Jego największe dzieła grane są nieprzerwanie od blisko trzydziestu lat. Przełożone na dziesiątki wersji językowych wystawiane są obecnie na scenach całego świata, z Broadwayem i West Endem na czele.

Drugiego dnia festiwalu (24 lipca) odbędzie się Przegląd Konkursowy, podczas którego na scenie teatru Baj Pomorski zaprezentują się młodzi uczestnicy. Wśród występujących znajdą się m.in. wokaliści, aktorzy, a także studenci szkół artystycznych. Każdy z nich wykona dwie dowolnie wybrane piosenki filmowe: jedną z repertuaru kina polskiego, drugą z repertuaru kina światowego. Uczestników oceniać będzie jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego.

Oprócz klasycznych elementów festiwalu organizatorzy zaplanowali także szereg atrakcji dodatkowych. Jedną z nich będzie koncert „Alla Vienna nocą — podróż za jeden uśmiech”, na który składać się będą wyjątkowe utwory z popularnych seriali. Zespół „Alla Vienna” to siedmioro doskonałych instrumentalistów dysponujących bogatym dorobkiem artystycznym i estradowym. Z roku na rok wzbogacają swoje artystyczne portfolio, wypełniając do ostatniego miejsca najbardziej prestiżowe sale koncertowe. Koncert odbędzie się 24 lipca o godz. 21:30.

Kluczowym wydarzeniem w trakcie Festiwalu będzie Koncert Galowy na Scenie Plenerowej Rynku Nowomiejskiego. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy wykonania m.in.: Alony Szostak, Natalii Lubrano, Radosława Elisa, Magdaleny Grąziowskiej, Sebastiana Machalskiego, Marcina Czarnika oraz Emosy Uhunmwangho. Uroczystość poprowadzi Anna Sroka-Hryń, znana z dziesiątek ról dubbingowych, ostatnio ciesząca się gigantyczną popularnością dzięki spektaklowi „Mamma Mia!”. Jej partnerem będzie Kacper Kuszewski. Podczas Koncertu Galowego nie zabraknie też występu Gościa Specjalnego. W tym roku będzie nim piosenkarka Anita Lipnicka, która zaśpiewa utwory znane ze ścieżki dźwiękowej filmu „Pułapka” oraz serialu „Na dobre i na złe”.

Koncert Galowy, podobnie jak inne wydarzenia w ramach festiwalu, będzie biletowany. Osoby, które zdecydują się kupić bilety będą mogły wysłuchać koncertowych wykonań w komfortowych warunkach, na siedząco i z najlepszym odbiorem płynącej ze sceny muzyki.

[fot. materiały prasowe]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *