Nowa linia tramwajowa będzie miała ponad 5,5 km i zostanie poprowadzona do osiedla Jar. Dodatkowo plan modernizacji miasta obejmuje powstanie nowoczesnych przystanków z system informacji pasażerskiej, estetyczne zielone torowiska oraz kwietne łąki.

Jak powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, plan stworzenia nowej linii tramwajowej przygotowywany był od dawna. Ostatnia nowo powstała linia została otwarta w 2014 i prowadzi do miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach. Nowe torowisko będzie prowadzone przez osiedle Chełmińskie, poprzez fragment Wrzosów, do osiedla Jar. Przyszła linia tramwajowa powstanie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” i będzie mierzyło łącznie ok.11,5 tys. metrów toru pojedynczego. Dzięki temu ilość torów tramwajowych w Toruniu zwiększy się aż o 20 procent.

Realizacja inwestycji, która ma na celu ulepszenie transportu publiczny w mieście, ma kosztować 400 mln zł, miastu udało się zdobyć dofinansowanie na ten cel w wysokości 213,3 mln zł. od Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Na projekt składa się 8 zadań. Niektóre z nich zostały już zrealizowane lub są w trakcie realizacji. Plan obejmuje także zakup pięciu nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów i sześciu autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania. Pojazdy te mają pojawić się na ulicach Torunia w przyszłym roku.

Poza budową torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą plan modernizacji miasta obejmuje budowę przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów, budowę i przebudowę fragmentów jezdni, chodników i ścieżek rowerowych oraz przebudowę istniejącej infrastruktury energetycznej, sanitarnej, gazowej, ciepłowniczej i teletechnicznej. Ponadto, zakres prac obejmie także budowę nowej i przebudowę istniejącej sygnalizacji na skrzyżowaniach, montaż 21 nowych tablic Systemu Informacji Pasażerskiej, budowę 24 peronów przystankowych tramwajowych oraz montaż 30 wiat przystankowych.

Prace ruszają we wrześniu tego roku, a zakończenie przedsięwzięcia planowane jest do 31 maja 2023 r.