W Toruniu na ul. Gagarina 152 powstanie sklep socjalny „Spichlerz” oraz kawiarnia dla osób, które znalazły się w trudniejszej sytuacji życiowej. Sklep i kawiarnia będą prowadzone przez Fundację Wolne Miejsce, która od wielu lat organizuje takie inicjatywy.

W naszym regionie sklepy socjalne są nowością oraz bardzo cenną inicjatywą. Dzięki niej osoby w trudnej sytuacji finansowej będą mogły kupić pełnowartościowe produkty w o wiele niższej cenie.

Jednym z założeń tego typu sklepów jest sprzedaż produktów na poziomie poniżej 50 procent ich ceny rynkowej. By umożliwić skupowanie produktów po niższych cenach, fundacja skupuje rzeczy z krótką datą przydatności, w myśl zasady „zero waste”.

Kto będzie mógł skorzystać z oferty, jaką zaproponuje sklep socjalny?

Inicjatywa jest skierowana do osób, które znajdują się pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Dzięki temu, że organizacja wspiera osoby samotne, powstanie również kawiarnia, która ma na celu integracje osób wykluczonych ze społeczeństwa. Fundacja zamierza organizować tam warsztaty oraz umożliwić przychodzącym rozmowę z psychologiem.

Urząd Miasta Torunia, postanowił wesprzeć pomysł sklepu socjalnego i kawiarni poprzez zaproponowanie wynajmu dwóch lokali za symboliczną złotówkę od każdego z nich.

Punkt kawowy, czy jak niektórzy już mówią, nasze Spichlerz Caffe, to dopełnienie pracy na rzecz osób samotnych jaką zainicjował prezes naszej fundacji Mikołaj Rykowski, organizując przez wiele lat Wigilie i Wielkanoce dla osób samotnych” – powiedział dla portalu miasta Piotr Kochanek, Wiceprezes Fundacji.

– Aby umożliwić funkcjonowanie sklepu i kawiarni miasto rezygnuje z dochodów. Ustaliliśmy, że podmiot, który podejmie się prowadzenia działalności takich lokali socjalnych, będzie płacił symboliczną złotówkę za wynajem – podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski w cytowanej przez torun.pl wypowiedzi.

Mikołaj i Jola Rykowscy wraz z wolontariuszami działają w całej Polsce. Jako Fundacja Wolne Miejsce organizują jedne z największych Wigilii oraz Śniadań Wielkanocnych dla osób samotnych.

Poniżej można zobaczyć przykładową listę pełnowartościowych artykułów spożywczych, środków higieny osobistej, chemii domowej a także ubrań.

Artykuły spożywcze

– Mąka, mleko, bułka tarta, przyprawy, warzywa, owoce, mięso, słodycze…

Chemię Domową

– Płyn do prania, proszek do prania, płyn do naczyń, preparat do czyszczenia szkła…

Środki Higieny osobistej

– Papier toaletowy, pasta do mycia zębów, balsam pielęgnacyjny dla dzieci…

Ubrania

– Kurtki, bluzy, koszulki, spodnie….