Już dziś kolejny dzień Święta Miasta Torunia! Choć dzisiejszy wieczór należy głównie do Katarzyny Żak i zespołu Kobranocka to kolejne dwa dni (23.06-24.06) zapowiadają się równie ekscytująco. Począwszy od koncertów, konkursów, aż po spotkania z artystami – każdy znajdzie coś dla siebie.

Święto Miasta to coroczny cykl imprez muzycznych, kulturalnych i historycznych, który oscyluje głównie wokół tematyki szerokopojętej dziedziny kultury, sztuki i historii Torunia. Urząd Miasta organizuje cykl imprez już od 2004 r., zawsze w obrębie tej samej daty 24 czerwca, czyli w dniu św. Jana Chrzciciela – patrona miasta.

Poniżej pełny plan wydarzeń:

22 czerwca

  16.00 –  Intronizacja Króla Kurkowego

  21.00 –  Piernikowa Aleja Gwiazd: uroczyste odsłonięcie katarzynek („Kobranocka” i Katarzyna Żak) oraz koncert zespołu „Kobranocka”

   17.30  – Recital Katarzyny Żak

    14.00–18.00 –  Zamkowy festyn integracyjny

     12.00–15.00 –  „Kadry z szafy”: poszperaj w szafie, zrób fotografie! – impreza plenerowa

     23 czerwca

      15.00Pokaz naukowy Młyna Wiedzy „Jajem w naukę” 

      Czy nauka może być także dobrą zabawą? Organizatorzy zapowiadają szereg eksperymentów z rekwizytami takimi jak ciekły azot czy kurze jaja. Wszystko po to, aby rozbawić publiczność i pokazać, że eksperymenty mogą także przynieść dużo frajdy.

      16.00 –  Koncert zespołu „Disparates” 

      Autorski projekt Bartka Kulika. Mocno ironicznym tekstom poruszającym tematykę emigracji zarobkowej, towarzyszy folkowa i nieco uliczna melodia. Zespół powstał w 2007 r., ewoluując brzmieniowo z biegiem lat. Obecnie kapela promuje swój nowy krążek, pt. „Popołudnie”

      18.00 –  Wianki na Wiśle: finał konkursu szkolnego

      Konkurs, w którym wyłoniony zostanie najciekawszy i najpiękniejszy wianek przygotowany przez dzieci z toruńskich szkół i przedszkoli

      20.00 –  Koncert zespołu „Besarabia”

      24 czerwca

       15.00–16.00 –  Występy dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu

       16.30 –  Wręczenie dyplomów najlepszej klasie

       20.00 –  Inauguracja Festiwalu „Europa–Toruń. Muzyka i Architektura”: Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego

       Koncert pod batutą maestra Macieja Niesiolowskiego będzie inauguracją festiwalu, który w tym roku porusza zagadnienia muzyki i architektury od czasów baroku, po współczesność. Prócz wybitnych wykonawców z Polski, tegoroczna edycja to także wielu wykonawców z zagranicy – Europy, ale nawet i Chin.

        18.00 –  Msza Święta w intencji miasta » Katedra śś. Janów

         12.00  – „Na święty Jan jagód dzban”: spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób 55+

         O zwyczajach świętojańskich i zbieractwie jako formie zdobywania pożywienia. Prócz prelekcji także występ młodzieży ze Studia P, która zaprezentuje fragmenty utworu Marii Konopnickiej pt. Na jagody.

          16.15 –  Zmysłoteka – warsztaty dla rodzin z małymi dziećmi

          19.00 –  Spotkanie z Mirosławem Bałką w ramach wystawy „Arena” 

          Spotkanie z cyklu rozmów z artystami w przestrzeni ekspozycji. Tym razem Mirosław Bałka wygłosi specjalnie przygotowany wykład, pt. „Sztuka i percepcja wzrokowa. O sztuce współczesnej i okolicach”.

           

          Wstęp na wszystkie imprezy bezpłatny! (wyjątkiem jest spotkanie w Muzeum Etnograficznym, gdzie koszt wynosi 3 zł)

           

          [fot. materiały organizatora]