Studenci UMK nie boją się trudnych pytań. Czy może istnieć wszechświat, umysł i inteligencja bez Boga? Na dyskusję nad tym zagadnieniem zaprasza Międzywydziałowe Koło Nauk Humanistycznych UMK.

Debata pod hasłem The Universe, Mind and Intelligence without God? zgromadzi znakomitych gości. Swoje poglądy na tytułowe kwestie przedstawią Andy McIntosh – profesor fizyki na Wydziale Inżynierii Uniwersytetu w Leeds, oraz profesor dr hab. Włodzisław Duch – polski fizyk, Prorektor ds. Badań Naukowych i Informatyzacji UMK. Moderatorem dyskusji będzie dr Anita Pacholik – Żuromska.

Spotkanie z wybitnymi naukowcami to pomysł studentów filozofii i komunikacji społecznej – Jacka Szałkowskiego, Michała Prończuka i Przemysława Chmieleckiego.

Chcieliśmy podjąć trudny temat nawiązujący jednocześnie do kwestii światopoglądowych, religijnych i naukowych – mówią. – Dla podkreślenia kontrastu światopoglądowego należało wybrać mówców cechujących się z jednej strony podobnym wykształceniem a z drugiej strony odmiennymi wizjami świata. Chcemy pokazać, że UMK jest miejscem, gdzie można rozmawiać na tematy trudne i kontrowersyjne, gdzie można wymieniać poglądy być może bolesne dla drugiej strony, przy jednoczesnym poszanowaniu oponenta. Chcemy zachęcać do propagowania kultury prowadzenia debat i dyskusji na dobrym światowym poziomie, której brakuje w naszym kraju.

Dyskusja odbędzie się 10 grudnia w sali IX Collegium Minus (ul. Fosa Staromiejska 1a) o godz. 18:00. Prowadzona będzie w języku angielskich, więc organizatorzy proszą o zabranie słuchawek i telefonów komórkowych z funkcją radia – na częstotliwości 88,5 FM nadawane będzie tłumaczenie debaty na polski. Wstęp wolny.