Jesteś studentem, a tym jak wiadomo, ciągle na coś brakuje. Utrzymanie na studiach i niezbędne materiały do nauki kosztują, więc marzenie o zakupie samochodu często długo pozostaje niespełnione. Dlatego pożyczasz auto od rodziców, kolegi, rodzeństwa. I nagle krach, powodujesz wypadek. Co wtedy? Kto poniesie koszty związane z naprawą szkód? Sprawdź.

Pożyczony samochód a odpowiedzialność za wykroczenia

Przede wszystkim pojawia się pytanie: czy pożyczanie samochodu jest legalne? Odpowiedź jest prosta: tak. Możesz pożyczyć auto, od kogo chcesz. Istnieją jednak pewne aspekty, o których powinieneś wiedzieć, gdy nim kierujesz. Mianowicie, jeśli chodzi o mandaty, kodeks drogowy jest jasny: za złamanie zasad odpowiedzialność ponosi kierowca. Oznacza to, że jeśli pożyczysz samochód od członka rodziny lub znajomego i złapie Cię policja to „sądzony” jesteś Ty. Na przykład podczas kontroli prędkości, w ramach której dostaniesz mandat, za zapłacenie grzywny odpowiadasz Ty.

Jednak nie wszystkie wykroczenia mogą być ścigane w momencie ich wystąpienia tak jak w przypadku mandatów za złe parkowanie. W takich przypadkach, nie wiedząc, kto jest kierowcą, odpowiedzialność spoczywa na właścicielu samochodu. Ustawa przewiduje jednak, że również w tych przypadkach właściciel pojazdu może udowodnić, że kierował nim ktoś inny i używał go w sposób niedozwolony.

Musisz wiedzieć, że każdy właściciel samochodu, który udostępnia swoje mienie innej osobie, ma obowiązek podania policji danych sprawcy wykroczenia. Dlatego pamiętaj, że kierując pożyczonym autem, to Ty ponosisz odpowiedzialność za wszelkie przewinienia i wyrządzone szkody.

Wypadek nieswoim autem a polisa OC

Zanim pożyczysz od kogoś samochód, pamięta, aby sprawdzić, czy ma:

  • sprawną gaśnicę;
  • trójkąt ostrzegawczy;
  • tablicę rejestracyjną;
  • ważny przegląd i ubezpieczenie OC.

Te dwa ostatnie elementy są szczególnie ważne, gdy spowodujesz wypadek. W takich sytuacjach z polisy OC właściciela pojazdu zostanie pokryta wypłata odszkodowania dla poszkodowanego przez Ciebie uczestnika ruchu. W takich sytuacjach Ty jako sprawca kolizji otrzymasz tylko mandat. Musisz mieć jednak świadomość, że spowodowany przez Ciebie wypadek wpłynie na wysokość składki OC w następnym roku. Właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić za nią więcej, bo znikną zniżki za bezszkodową jazdę (OC jest przypisane do samochodu, a nie do kierowcy).

Samochód do kasacji a odszkodowanie

Co w przypadku, gdy ktoś w Ciebie wjechał i wypadek był na tyle poważny, że pożyczone auto nadaje się tylko do kasacji? Wówczas jego właściciel może ubiegać się u ubezpieczyciela o stwierdzenie szkody całkowitej i wypłatę wysokiego odszkodowania. Można je dostać zarówno z polisy OC, jak i z AC. Szkoda całkowita orzekana jest wtedy, gdy ubezpieczyciel nie widzi korzystnych perspektyw finansowych na naprawę pojazdu. Wiele jednak zależy od tego, z jakiej polisy ma zostać orzeknięta i co uwzględniają warunki umowy zawarte z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Mimo wszystko pamiętaj, że osoba, która pożyczy Ci samochód, może żądać od Ciebie pokrycia kosztów jego naprawy. Dlatego lepiej uważaj na drodze i poruszaj się z wielką ostrożnością.

[Artykuł sponsorowany]