Doskonale wiemy jak ważne jest to, aby dbać o naszą planetę. Wie o tym także Galeria Rusz, która w myśl troski o nasz wspólny dom, rusza z nowym projektem, tym razem promującym postawy proekologiczne związane z segregowaniem śmieci.

Galeria Rusz i jej nowy projekt

Galerię Rusz i jej słynne bilbordy, którymi nie raz się z Wami dzielimy, zna chyba każdy. Warto jednak przypomnieć, że pod tą nazwą kryje się autorski projekt artystycznego duetu, w którego skład wchodzi Joanna Górska i Rafał Góralski. Artyści specjalizują się przede wszystkim tworzeniem sztuki publicznej – wykonują bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje, poruszając przy tym ważne tematy.

Jedna z prac w ramach nowego projektu Galerii Rusz [fot. materiały partnera].

Nie inaczej jest w związku z tym podczas kolejnego projektu zatytułowanego „Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem”. W ramach tej akcji artyści mają na celu promowanie postaw proekologicznych związanych z gromadzeniem i segregowaniem odpadów. Poprzez projekt Galeria Rusz włączy się w międzynarodową inicjatywę, mianowicie w Światowy Dzień bez Śmiecenia, który przypada 11 maja. W jaki sposób zostanie przeprowadzona akcja? Od 1 do 31 maja będziemy mogli podziwiać prace na dwóch bilbordach zlokalizowanych przy Szosie Chełmińskiej i przy Wałach gen. Sikorskiego oraz na czterech citylightach umieszczonych w różnych punktach miasta, na wiatach przystankowych.

Jedna z prac w ramach nowego projektu Galerii Rusz [fot. materiały partnera].

Artyści za pośrednictwem swoich prac chcą zachęcić mieszkańców Torunia, aby uważniej przyglądali się produkowanym przez siebie śmieciom i zaangażowali się w ich segregowanie. Co więcej, toruńscy twórcy chcą zwrócić uwagę na to, że zmiany klimatyczne i środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią to nasz wspólny problem i wspólna troska! Jak wspomina Joanna Górska:

Za pomocą swoich prac chcemy zwrócić uwagę odbiorców na 4 podstawowe elementy naszego codziennego życia, takie ikony codzienności, które ciągle nam towarzyszą – plastikowa torba, papier, jedzenie (resztki, które wyrzucamy), plastikowa butelka – i zwrócić uwagę na to, że źle wyrzucone śmieci zawsze do nas wracają.