Psychodeliczny Bruno Schulz, monodram na aktora i kwartet jazzowy, impresja na temat twórczości Franza Kafki i  Henriego Toulouse-Lautreca – to tylko niektóre osobliwości jakie zawitają na scenie Od Nowy podczas Alternatywnych Spotkań Teatralnych. W tym roku młodzi aktorzy skupią się na nietuzinkowych twórcach literackich, sięgną po zagraniczne formy teatralne oraz jak to zwykle w teatrze studenckim bywa – poeksperymentują.

Już po raz XXII w Toruniu spotkają się czołowi przedstawiciele polskich teatrów alternatywnych wywodzących się z tradycji studenckiego teatru niezależnego. Ich cel to pokazanie jak najszerszego spektrum sceny alternatywnej. Operują różnorodnym językiem i środkami wyrazu, tworzą niespotykany klimat, wchodzą w interakcje z publicznością. Od lat na KLAMRZE można się spotkać z teatrami lalek, mniejszymi lub większymi innowacjami tradycyjnych dramatów nierzadkie są też odniesienia do wielkich tekstów literatury światowej.  Festiwal rozpoczął się w 1993 r i od tej pory niezmiennie zaskakuje różnymi zjawiskami scenicznymi.

„Sztuka dla sztuki” – chciałoby się rzec, ale okazuje się, że KLAMRA ma też charakter dydaktyczny i naukowy. Popularyzuje sztukę teatralną dla amatorów. Oprócz samych spektakli odbędą się też spotkania z Leszkiem Mądzikiem ( reżyserem, scenografem, fotografikiem, malarzem i animatorem kultury), Ewą Wójciak(aktorką), cience show w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, otwarcie wystawy „Teatr FOTOgrafii”, pokaz filmu „Akademia ruchu” i wiele innych atrakcji.

Nie będzie to czas stracony nie tylko dla koneserów sztuki i amatorów aktorstwa, ale dla każdego kto choć w małym stopniu interesuje się kulturą.

Spektakle będą odbywały się od 8 do 15 marca w AKCiS Od Nowa przy Gagarina 37a (miasteczko uniwersyteckie). Więcej na http://klamra.umk.pl

[fot. klamra.umk.pl]plakat2014