W czerwcu odbędzie się w ciekawe wydarzenie, mianowicie XXII Ogólnopolski Konkurs na Glosę, na który zaprasza Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Toruń!

XXII Ogólnopolski Konkurs na Glosę

7 czerwca odbędzie się w Toruniu Ogólnopolski Konkurs na Glosę. Będzie to już dwudziesta druga edycja tego wydarzenia, na które zaprasza Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Toruń. Jest to organizacja, która działa w całej Europie na trzech płaszczyznach: międzynarodowej, krajowej i lokalnej. ELSA zrzeszając członków z uniwersytetów w 43 krajach i posiadając trzydziestoletnie doświadczenie, stanowi szerokie forum wymiany doświadczeń jako największa na świecie organizacja zrzeszająca studentów prawa i młodych prawników. Obecnie w Polsce ELSA działa w 16 ośrodkach akademickich, między innymi w Toruniu!

XXII Ogólnopolski Konkurs na Glosę do Orzeczenia Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Naczelnego Sąd Administracyjnego stawia przed uczestnikami zadanie napisania glosy do jednego z zaproponowanych orzeczeń. Konkurs jest skierowany do studentów studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich wydziałów prawa i administracji wyższych uczelni publicznych i niepublicznych w Polsce. Celem Konkursu na Glosę jest zachęcenie studentów do podejmowania prób samodzielnej analizy badawczej wyroków wraz z ich uzasadnieniami, a także rozwinięcie sztuki argumentacji i obrony własnego stanowiska. Napisanie naukowego komentarza do orzeczenia sądowego stwarza również doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy z wybranej dziedziny prawa.

Rywalizacja składa się z dwóch etapów:

  • napisanie glosy do jednego z orzeczeń z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, Konstytucyjnego, karnego lub finansowego,
  • finał konkursu – do następnego etapu Konkursu, będącego równocześnie jego finałem, przechodzą autorzy pięciu najlepszych prac (po jednym z każdej dziedziny), spośród których jury wybiera autora najlepszej glosy.

Termin nadsyłania prac mija 30 kwietnia, a finał odbędzie się 7 czerwca. Szczegóły konkursu odnajdziecie pod tym linkiem.