Czas pandemii koronawirusa sprawił, że bardzo dużo czasu spędzamy zamknięci w domu, ograniczając wyjścia do niezbędnego minimum. W trudnych czasach często pojawiają się i są realizowane ciekawe pomysły pomocy przedsiębiorcom. Jednym z nich jest serwis ułatwiający zakupy w lokalnym sklepie z dostawą do domu – zado.pl.

Platforma zado.pl została stworzona przez trójkę mieszkańców Wrocławia, pracując nad nią w czasie wolnym od codziennych obowiązków. W ciągu tygodnia od uruchomienia serwisu 25 marca na jego mapie pojawiło się ponad 200 punktów. O powstaniu pomysłu opowiada nam Maja Nogaj, jedna z twórczyń platformy lokalnych zakupów z dostawą do domu – Widząc, że coraz więcej małych sklepików wprowadziło ostatnio opcję dostawy do domu, a często trudno je znaleźć w sieci, pomysł sam nasunął się nam do głowy. By ułatwić znalezienie takich sklepów, zbieramy je w jednym miejscu i pokazujemy klientom na intuicyjnej mapie. – Obecnie nad projektem pracuje już pięcioro osób.

Screen serwisu zado.pl.

Screen serwisu zado.pl.

Autorom zależy na promowaniu małych, lokalnych sklepów, takich jak: warzywniaki, sklepy mięsne, piekarnie a także produkty prosto od rolników.  – Chcemy pokazać alternatywę dla zakupów w dużych, zagranicznych sieciach handlowych. – Maja Nogaj zarysowuje ideę projektu. Pomysłodawcy projektu chcą, „by ludzie dowiedzieli się, że można robić zakupy bez wychodzenia z domu, jednocześnie wspierając polskich przedsiębiorców w tym trudnym czasie”.

W Toruniu w momencie powstawania tego artykułu swoją obecność na mapie serwisu zaznaczyło 5 sklepów (sklepy spożywcze, z warzywami i owocami, piekarnia, cukiernia i sklep ze środkami czystości). W okolicy Grodu Kopernika takie zakupy z dostawą do domu można zrobić za pośrednictwem platformy obecnie jeszcze w Wielkiej Nieszawce.

Twórcy serwisu przewidują kolejne funkcjonalności, m. in. wyświetlania listy sklepów, które dostarczą zakupy pod wskazany adres oraz możliwość robienia zakupów bezpośrednio na platformie.

Jeśli znacie właścicieli lokalnych sklepów lub sami nimi jesteście, możecie dodać bezpłatnie sklep/punkt/miejsce na mapie serwisu. W ten sposób w czasie pandemii klienci będą mogli zrobić bezpieczne zakupy, jednocześnie umożliwiając dalsze prowadzenie swoich punktów lokalnym przedsiębiorcom.