Ponad tydzień temu zaczął się cykl spotkań prezydenta Torunia z mieszkańcami. 13 osiedli – 13 okazji do wyrażenia krytyki, zgłoszenia postulatów lub zapytania o najbardziej palące kwestie.

A w ostatnim czasie jest ich dla prezydenta Michała Zaleskiego aż za dużo. Żeby wymienić tylko te najczęściej przywoływane: protesty przeciw likwidacji Domu Harcerza, wniosek o odwołanie prezydenta, zamieszanie wokół ZITu grożące nawet przepadnięciem unijnych środków na rozwój regionu czy zadłużenie miasta.

Spotkania, które odbywają się już po raz dwunasty, są złożone z dwóch części. Nie były i nie będą one dla Zaleskiego łatwe. W pierwszym panelu są pokazywane prezentacje dotyczące budżetu miasta na rok 2014 a także budżetu partycypacyjnego. Złośliwi powiedzą prezentacje o tym jak prowadzić kreatywną księgowość, sprawiając przy tym wrażenie, że to torunianie faktycznie decydują o swoim mieście. Tacy ludzie na pewno pojawią się na kolejnych spotkaniach. Będą mieli także okazję do wypowiedzenia się. To druga część, ta dyskusyjna. Dotychczas najwięcej podczas tego fragmentu spotkań mówiło się o drogach i inwestycjach infrastrukturalnych. Poruszona była choćby kwestia połączenia lewobrzeża z autostradą A1.

Spotkania z prezydentem, ale i dyrektorami i przedstawicielami miejskich wydziałów oraz spółek komunalnych będą zaczynać się o godzinie 18. Spotkania odbędą się na 4 osiedlach znajdujących się po lewej stronie Wisły i na 9 osiedlach prawobrzeżnego Torunia.

Uczestnicy dostaną broszury budżetowe, informator urzędowy, także liczne materiały tematyczne, dotyczące np. naboru projektów do budżetu partycypacyjnego na 2015 rok czy systemu Toruń SMS.

Spotkaniom będzie towarzyszyć także 3. edycja konkursu plastycznego dla uczniów podstawówek „Toruń – miasto nad wodą”. Nagrodzonych zostanie 51 uczniów z 15 szkół podstawowych.

Mieszkańcy będą mogli przedstawić swoją opinię dotyczącą spotkań w anonimowej ankiecie.

4 pierwsze spotkania odbyły się na lewobrzeżnych osiedlach: Stawkach, Podgórzu, Rudaku i Czerniewicach.

Oto harmonogram pozostałych spotkań.

6.03 (czwartek) Kaszczorek Gospodarstwo Państwa Ciuruś, ul. Wieżowa 1/5
6. 10.03 (poniedziałek) Rubinkowo Zespół Szkół nr 16, ul. Dziewulskiego 2
7. 11.03 (wtorek) Skarpa Zespół Szkół nr 5 ul. Wyszyńskiego 1/5
8. 18.03 (wtorek) Bielawy – Grębocin Szkoła Podstawowa nr 35, ul. Krynicka 8
9. 19.03 (środa) Bydgoskie Szkoła Podstawowa nr 13, ul. Krasińskiego 45/47
10. 26.03 (środa) Chełmińskie Gimnazjum nr 3, ul. Żwirki i Wigury 49
11. 27.03 (czwartek) Jakubskie – Mokre Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Targowa 15/17
12. 31.03 (poniedziałek) Wrzosy Zespół Szkół Muzycznych, ul. Szosa Chełmińska 224/226
13. 01.04 (wtorek) Staromiejskie Zespół Szkół Technicznych ul. Legionów 19/25