Informacje Kultura

Zatańcz ze mną w świetle

Ogień, muzyka, taniec – tak od pokoleń świętujący celebrują najkrótszą noc roku. Wigilia św. Jana, lub często mylona z nią Noc Kupały, to bowiem idealna okazja na zjednoczenie się z otaczającą naturą i uczczenie wszechobecnego życia. Także Torunianie będą mieli szanse spotkać się na wspólnym świętowaniu.

Noc Kupały to święto, które swoje korzenie zapuściło głęboko w kulturze słowiańskiej. Co roku, w nocy z 21/22 czerwca, mieszkańcy osad zbierali się by wspólnie uczcić letnie przesilenie słońca. W najkrótszą z nocy zapominano o codziennych trudach czy zatargach, a wszyscy obecni łączyli się w beztroskich zabawach. Symbolami święta stały się ogień i woda, słońce i księżyc, radość i płodność. W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska i pochodnie tak, by zachować jasność nawet po zachodzie słońca. Skakanie przez ogień i tańce wokół niego miały oczyszczać, chroniąc przed złymi mocami i chorobą. Nie brakowało także innych rodzajów wróżb czy obrządków. Najbardziej znanym z nich jest puszczanie wianków, w którym udział brały wszystkie niezamężne panny. Umieszczając na wodzie wieniec z zapaloną świecą zdawały się na prąd wody, który zdradzić miał im czekającą przyszłość. Od tego czy puszczony wianek zatonął czy też nie, czy poruszał się wolno czy szybko, zależało to jak długo dana dziewczyna czekać będzie musiała na swojego zalotnika. W Noc Kupały woda odgrywała bardzo ważną rolę. Wierzono na przykład, że kąpiel wzięta za dnia przyniesie człowiekowi pecha, zaś zanurzenie się w jeziorze po zmroku uleczy ze wszystkich dokuczliwych przypadłości. Choć Kościół Katolicki długie lata próbował wyplenić praktykowanie tego słowiańskiego święta, jego miejsce i znaczenie w kulturze tamtych czasów było zbyt istotne. Dlatego powstała Wigilia św. Jana, obchodzona w nocy z 23/24 czerwca, by w świadomości wiernych przykryć pamięć o dawnych obrządkach. I choć przesłanie miało być zupełnie inne, większość z pogańskich elementów utrzymała się po dziś dzień.

Toruńskie obchody Nocy Świętojańskiej odbędą się w Parku Bydgoskim. Ich forma daleka jest jednak od pradawnych wierzeń czy zwyczajów. Organizujące je Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „tARTak” zadbało bowiem o to, by nadać świętu nowoczesny, pełen swobody charakter. Jest to wydarzenie muzyczno-taneczne, którego głównym elementem będzie, podobnie jak w latach ubiegłych, Taniec Świateł. Wykonają go członkowie z kilku tanecznych zespołów, wyposażeni w eleganckie lampiony. Wśród otaczających ciemności zaprezentują oni zapierający dech w piersi pokaz. Kolejną z zaplanowanych atrakcji będzie występ muzyków folkowych, którzy przygrywać będą aż do końca imprezy. W rytmie wygrywanej muzyki każdy zapragnie znaleźć się na „parkiecie”. Organizatorzy zapewniają: „Nie zabraknie uśmiechów, radości, dobrej muzyki i tańca.”. Twórcami wydarzenia są: Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „tARTak” i działająca pod jego skrzydłami grupa Bez Nazwy, Celtic Tree, n obrotów, Zespół Tańca Irlandzkiego Avalon, Zespół Tańców Irlandzkich Beltaine.

gdzie: Park Bydgoski, okolice amfiteatru
kiedy: 23.06.2015 (wtorek)
godzina: 20:30 – 22:00
bilety: wstęp darmowy
[fot. Szymon Tamborski]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *