Wielkimi krokami zbliża się doroczne święto, którego jubilatem jest nie kto inny, jak kino. Już za nieco ponad tydzień odbędzie się bowiem w Toruniu 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE. Na miłośników dużego ekranu czeka moc atrakcji!

Fenomen festiwalu polega na tym, że to największe i najbardziej znane wydarzenie poświęcone sztuce autorów zdjęć filmowych. Jego istotą jest to, że przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców dziesiątej muzy, jaką jest kino. Zawód ten, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, zaliczany był jedynie do technicznych, jednak dzięki wydarzeniu zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. Wyjątkowa formuła festiwalu jest w związku z tym ciekawą alternatywą dla innych tego typu imprez, będącą miejscem nie tylko dla prezentacji, ale również dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. 

Co czeka nas podczas EnergaCAMERIMAGE 2021?

Tegoroczne międzynarodowe święto kina będzie trwało w mieście Kopernika od 13 do 20 listopada. Dwudziesta dziewiąta edycja imprezy odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że będzie możliwość wzięcia udziału zarówno w wydarzeniach stacjonarnych, jak i na platformie: online.energacamerimage.pl. W ramach festiwalu uczestnicy będą mogli zapoznać się nie tylko z wybitną twórczością pod postacią wspaniałych filmów fabularnych, dokumentalnych, ale także z cenionymi twórcami. Co więcej, będą mogli uczestniczyć w warsztatach, ciekawych spotkaniach i poznać nowoczesne technologie i sprzęty filmowe. Jak zawsze, liczne seminaria i warsztaty organizowane podczas festiwalu, prowadzone będą przez uznanych na świecie operatorów, reżyserów i innych twórców.

Istotą festiwalu są oczywiście konkursy. Poza Konkursem Głównym, wydarzenie obejmuje między innymi także Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Debiutów Filmowych, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Pilotów Seriali TV, EnergaCAMERIMAGE Market, EnergaCAMERIMAGE Forum. Nie ulega jednak wątpliwości, że to Konkurs Główny, już od narodzin festiwalu w 1993 roku, jest jego flagowym elementem. W konkursie tym, którego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii, kilkunastu wyśmienitych autorów zdjęć walczy o Złotą, Srebrną i Brązową Żabę. W tej kategorii zaprezentowane będą między innymi takie perełki kinematografii jak: Diuna, Animals czy Miasto Wyklętych. W tym roku obradom Jury Konkursu Głównego będzie przewodniczył brytyjski reżyser Joe Wright, światowej sławy filmowiec z ogromną wyobraźnią wizualną. Nie będzie to jednak jedyny wyjątkowy gość tej edycji. Toruń odwiedzi również Julian Sands, aktor znany z ról w filmach Pokój z widokiemZostawić Las VegasOcean’s 13 czy Dziewczyna z tatuażem, który w trakcie EnergaCAMERIMAGE 2021 zaprezentuje swój program Keats, Shelley, Ghosts and Lovers.

Podczas festiwalu obejrzeć będzie można wiele ciekawych filmów, zarówno w ramach konkursów, jak i pokazów specjalnych, gdzie zaprezentowane zostaną między innymi takie tytuły jak: Cyrano, Czerwona Nota, Matki Równoległe czy Blue Bayou. Warto jednak wspomnieć o tym, jaki film otworzy i zakończy dwudziestą dziewiątą edycję święta kina. Po uroczystej gali otwarcia zgromadzeni zostaną zaproszeni na premierowy seans filmu The Tragedy of Macbeth w reżyserii Joela Coena i z sugestywnymi czarno-białymi zdjęciami autorstwa stałego bywalca festiwalu Bruno Delbonnela. Obaj twórcy zapowiedzą seans. Zwieńczeniem imprezy będzie natomiast specjalny pokaz filmu Nie czas umierać, w którym gra najsłynniejszy agent świata kina – Daniel Craig. Pokaz zapowiedzą twórcy filmu: reżyser Cary Joji Fukunaga oraz nagrodzony Oscarem autor zdjęć Linus Sandgren.

Szczegółowy program EnergaCAMERIMAGE 2021 znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło: camerimage.pl