26 kwietnia muzeom i centrom sztuki wszystko wolno, ale pod jednym tylko warunkiem… że będzie powoli. O co chodzi? Już w ten weekend będziemy mogli przekonać się, że to nie sztuka zatrzymać się na więcej niż 8 sekund przed dziełem sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki to polska edycja międzynarodowego Slow Art Day, koncentrującego się na refleksji i dyskusji o sztuce. Przede wszystkim jednak, to inicjatywa, dzięki której oglądanie wystaw może być łatwe, przyjemne, wtedy, gdy oglądać będziemy je przez pryzmat treści i historii konkretnych dzieł. Tym samym, widzowie zwiedzają ekspozycje powoli, skupiając się na wyselekcjonowanych pracach.

Tegoroczna edycja jest czwartą odsłoną cyklu „Dzień Wolnej Sztuki”. Co roku muzea archeologiczne, etnograficzne i historyczne z całej Polski biorą udział w akcji. W tym roku do partycypacji zgłosiło się ponad 49 obiektów z wielu miast, m. in.: Warszawy, Krakowa, Poznania, Opola, Suwałk, a także Torunia.

„Dzień Wolnej Sztuki stoi trochę w opozycji do zatłoczonej i pełnej kolejek Nocy Muzeów. Podczas akcji chcemy pokazać, że oglądając eksponaty wolno i z namysłem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów.”  – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji.

Toruńska odsłona Dnia Wolnej Sztuki odbywać będzie się w dwóch placówkach: w Galerii Sztuki Wozownia oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. Oba wydarzenia rozpoczną się o tej samej godzinie (czyli o 12) i będą miały podobną formułę – przy wybranych eksponatach będą czekali wolontariusze, którzy zasegerują konkretny tor percepcji dzieła, czy pobudzą do refleksji. Oczywiście wstęp na wszystkie wystawy jest całkowicie bezpłatny.

Prace proponowane przez Wozownię z wystaw czasowych:

      Prace proponowane przez CSW nie zostały jeszcze oficjalnie zapowiedziane.

      Oprócz oglądania konkretnych eksponatów, w CSW przewidziana jest o 13 w Czytelnii, dyskusję połączoną z poczęstunkiem. Poruszane mają być tematy związane z pracami prezentowanymi w związku z Dniem Wolnej Sztuki, ale także szersze kwestie artystyczne.

       

      Co: Dzień Wolnej Sztuki 2014

      Gdzie: Wozownia / Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu

      Kiedy: 26.04.2014, g. 12:00 (w CSW dodatkowo dyskusja połączona z poczęstunkiem: g. 13)

      Ile: Wstęp wolny!

      Więcej pod adresami: wydarzenia CSW na Facebooku lub wydarzenia Wozownii na Facebooku.

      O całej akcji można dowiedzieć się także na oficjalnej stronie: Dzień Wolnej Sztuki

       

      [fot. www.dzienwolnejsztuki.pl]