W listopadzie 2017 roku informowaliśmy Was o tym, ile będzie kosztować przebudowa placu Rapackiego. Prace te będą skoordynowane z remontem mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego.

W czwartek, 11 kwietnia, w toruńskim magistracie odbyło się spotkanie, na którym rozmawiano między innymi o organizacji ruchu podczas remontu im. Józefa Piłsudskiego. Podczas zebrania projektanci z rzeszowskiej firmy Trasal Sp. z o.o. zaprezentowali projekt modernizacji. Jednym z punktów spotkania było również omówienie wniosków radnych z Klubu PiS, które wpłynęły do Prezydenta Miasta Torunia.

Pomysłów jest wiele. Już wcześniej zastanawiano się, czy na moście obowiązywać będzie ruch wahadłowy, czy też może komunikacja zamienna – w godzinach porannych pojazdy mogłyby jeździć w stronę centrum, natomiast po południu – w stronę lewobrzeża. Jednak podczas czwartkowego spotkania magistrat zaprezentował inną koncepcję.

Jakie pomysły ma PiS?

Radni Klubu PiS proponowali, aby remont mostu przebiegał w trzech etapach. Jednak podczas spotkania poinformowano ich, że – ze względu na brak możliwości technicznych – jest to niemożliwe.

Organizacja ruchu na Moście im. Józefa Piłsudskiego – co proponuje miasto?

Urząd Miasta Torunia wysunął propozycję, aby wprowadzić specjalną, darmową komunikację miejską, która przewoziłaby pasażerów przez most im. Józefa Piłsudskiego. W praktyce mieszkańcy mieliby więc pozostawiać swoje auta na wyznaczonych miejscach parkingowych w okolicach ul. Poznańskiej i pl. Armii Krajowej, przez most natomiast przemieszczać się specjalnymi autokarami. Dowoziłyby one pasażerów na pl. Rapackiego, gdzie istnieje możliwość przesiadki do komunikacji miejskiej. Co jednak, gdyby zabrakło miejsc parkingowych? Istnieje możliwość zorganizowania kolejnych miejsc postojowych, w przyszłym śladzie Trasy Staromostowej. Co więcej jeśli będzie takie zapotrzebowanie, miasto wyraża swoją gotowość do utworzenia kolejnego węzła przesiadkowego dla mieszkańców.

Czy w takim razie podczas remontu mostu im. Józefa Piłsudskiego nie będzie możliwości przejazdu przez Wisłę własnym samochodem? Czekamy na ostateczne decyzje dotyczącego tego, jak będzie wyglądać organizacja ruchu na moście im. Józefa Piłsudskiego.

Przypomnijmy, że prace planowane są na pierwszy kwartał 2019 roku. Inwestycja ta ma polepszyć stan techniczny infrastruktury, a to z kolei wpłynie na niezawodność komunikacji miejskiej.

[fot. Sawatka]