Znamy pierwszą gwiazdę tegorocznej, 16. edycji Majowego BUUM-u Poetyckiego w ACKIS Od Nowa. Będzie nią uwielbiany przez toruńską publiczność legendarny alternatywny muzyk Tymon Tymański i jego zespół The Transistors. Występ odbędzie się w ramach trasy Polskie Gówno Tour.

Tymon, a właściwie Ryszard Tymański cieszy się w naszym mieście wyjątkową pozycją. Można wręcz powiedzieć, że rok bez wizyty tego artysty w Toruniu to rok stracony – muzyk regularnie u nas koncertuje, jak również pojawia się przy wielu innych okazjach. Ostatnio zawitał w listopadzie, kiedy to był gościem specjalnym Tofifestu. W ramach festiwalu zaprezentowano najnowsze dzieło artysty, czyli film „Polskie gówno” w reżyserii Grzegorza Jankowskiego na podstawie pomysłu i scenariusza Tymańskiego. Tymon wcielił się tez w głównego bohatera obrazu, nieudacznego rockowego muzyka Jerzego Bydgoszcza, który z pomocą menedżera-cwaniaka usiłuje ze swoim zespołem Tranzystory podbić scenę muzyczną. Zderza się jednak brutalnie z realiami polskiego szołbiznesu. W filmie wystąpiła obok Tymona parada gwiazd polskiej muzyki (m.in. Robert Brylewski, Krzysztof Skiba i Czesław Mozil) oraz kina (Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik i Sonia Bohosiewicz). Na potrzeby filmu utrzymanego w konwencji musicalu Tymański stworzył serię prześmiewczych piosenek, utrzymane w stylu absurdalnego humoru, jakim artysta zasłynął dzięki albumom „P.O.L.O.V.I.R.U.S” grupy Kury i „Wesele” The Transistors. Wykona je na specjalnej trasie „Polskie Gówno Tour”, którym jednym z przystanków będzie Majowy BUUM Poetycki w klubie Od Nowa.

Koncert odbędzie się 14 maja. Godzinę i ceny biletów organizatorzy podadzą wkrótce.

Film „Polskie gówno” będzie można obejrzeć w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk” w ACKiS Od Nowa (Gagarina 37a) 30 marca o godzinie 19.00. Zapraszamy do lektury wywiadów na temat filmu z Tymonem Tymańskim i Robertem Brylewskim.