Dziś poznaliśmy tematykę tegorocznych Juwenaliów UMK. Organizatorzy odkryli jednak więcej kart – znamy już pierwsze gwiazdy juwenaliowych koncertów. W czwartek 7 maja na scenie na kampusie UMK pojawią się DonGURALesko i Luxtorpeda. 

DonGURALesko, znany także jako Gural, a właściwie Piotr Górny, to jeden z najpopularniejszych polskich raperów. Popularność zyskał w składach Killaz Group i K.A.S.T.A., ale największe sukcesy osiągał solo. Zadebiutował w 2002 roku płytą Opowieści z betonowego lasu. Szerszej publiczności dał się poznać trzy lata późniejszym albumem Drewnianej małpy rock, a przede wszystkim El Polako z 2008 roku, który dotarł do 9. miejsca Oficjalnej Listy Sprzedaży. Jeszcze większy sukces na OLiSie odniósł krążek Totem leśnych ludzi sprzed pięciu lat – osiągnął szczyt notowania. Najnowszy, siódmy album artysty Kroniki z betonowego lasu ukazał się w czerwcu ubiegłego roku. Największe przeboje Gurala to m.in. Chcę ci dać, Drewnianej małpy rock, Zanim powstał totem Palę majki.

Luxtorpeda to największy fenomen w rodzimym rocku ostatnich lat. Założony został przez legendę metalowej gitary, Roberta „Litzę” Friedricha, przed laty filara Acid Drinkers, a obecnie znanego m.in. z 2 Tm, 2,3 i Kazika Na Żywo. Robert do współpracy zaprosił swoich kolegów z „Tymoteusza”, gitarzysta Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz perkusistę Armii i Turbo Tomasza Krzyżaniaka. Obowiązki wokalne przejął Friedrich wspólnie z członkiem rapowego 5 2 Dębiec, Przemysławem „Hansem” Frencelem. Zespół zadebiutował w 2011 roku płytą Luxtorpeda, zawierającą doskonałą mieszankę stoner rocka, hard rocka i punka, okraszoną inteligentnymi tekstami w chrześcijańskim duchu. Utwór Autystyczny dotarł do 1. miejsca Listy Przebojów Trójki i uczynił z Luxtorpedy megagwiazdę. Potwierdzeniem jej pozycji były znakomite albumy Robaki i najnowszy, A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe, to jednak buraki z ubiegłego roku. Zapraszamy do lektury wywiadu z Robertem Drężkiem specjalnie dla Spod Kopca.

Obok miłośników rapu i rocka coś dla siebie znajdą też miłośnicy brzmień klubowych. W sobotę 9 maja imprezę rozkręci DJ 69 Beats z Sopotu.

To oczywiście nie koniec ogłoszeń gwiazd na juwenaliach. Będziemy o nich informować na bieżąco, więc bądźcie czujni!

[fot. Paula Gałązka]