Jakiś czas temu pisaliśmy o protestach studentów i zamieszaniu związanym ze styczniowym trybem nauczania na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Niezadowolenie i protest części studentów był przyczyną wydanego 4 stycznia zarządzeń Rektora UMK.

Z zarządzenia dowiedzieliśmy się, że w okresie od 10 do 31 stycznia wszystkie zajęcia, w których uczestniczy nie więcej niż 30 studentów, prowadzone będą w trybie stacjonarnym, wszystkie pozostałe zaś mają odbywać się w przestrzeni internetowej. Wówczas zapadła także decyzja dotycząca przebiegu egzaminacyjnej sesji zimowej, która miała odbyć się w pełni stacjonarnie. Zarządzenie to szybko uległo zmianom, lecz sytuacja związana z sesją egzaminacyjną pozostawała bez zmian.

Sesja jednak zdalna

W kręgach studenckich od kilku dni krążyły plotki mówiące o tym, że w niedalekiej przyszłości opublikowane ma zostać kolejne zarządzenie, tym razem dotyczące wspomnianych egzaminów.

Tak też się wydarzyło, dzisiaj studenci, doktoranci i pracownicy uczelni dowiedzieli się, że ze względów epidemiologicznych sesja zimowa na UMK zostanie przeprowadzona w trybie zdalnym. Ze względów bezpieczeństwa zarządzono także, że pierwszy tydzień semestru letniego poprowadzony zostanie w całości za pomocą technik kształcenia na odległość, czyli zdalnie.

List prorektorów

Poniżej przestawiamy treść listu:

Szanowni Państwo, Studentki i Studenci, Doktorantki i Doktoranci,

z powodu dramatycznie pogarszającej się sytuacji epidemicznej w kraju podjęliśmy decyzję, że sesja zimowa na naszej uczelni zostanie przeprowadzona w formie zdalnej. Także w pierwszym tygodniu semestru letniego (od 21 do 27 lutego) wszystkie zajęcia i wykłady będą odbywać się zdalnie. Mamy nadzieję, że powrócimy do kształcenia na terenie uczelni 28 lutego. Wszystko zależy jednak od rozwoju pandemii, który – w jakimś stopniu – zależy także od naszych indywidualnych decyzji i zachowań.

Szanowni Państwo,

raz jeszcze bardzo prosimy wszystkich, którzy do tej pory nie przyjęli szczepionki przeciw Covid-19, o zaszczepienie się. Zachęcamy także do przyjmowania trzeciej, przypominającej dawki szczepionki.

Prosimy, byście dbali o swoje bezpieczeństwo w tym trudnym czasie. Pamiętajcie, że jesteśmy do Waszej dyspozycji w każdej istotnej dla Was sprawie.

Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami

prorektor ds. studenckich
prof. dr hab. Beata Przyborowska

prorektor ds. kształcenia
prof. dr hab. Przemysław Nehring