Chwilę temu weszliśmy w drugi kwartał tego wyjątkowego roku dla miasta Torunia. Do tej pory spotkaliśmy się już z wieloma inicjatywami, mającymi uhonorować spuściznę wybitnego Mikołaja Kopernika. Błyskotliwość torunian zdaje się nie mieć końca i w ten oto sposób do celebracji urodzin astronoma dołączy Galeria Rusz.

Perspektywa, w której jesteśmy częścią większej całości

Idea sztuki, mającej być przede wszystkim refleksyjną — to właśnie sztuka, której dostarcza nam Galeria Rusz od ponad dwóch dekad. Termin refleksyjność w dużej mierze wiąże się ze zjawiskiem Przewrotu Kopernikańskiego, za którego pośrednictwem, Mikołaj Kopernik „wywarł ogromny wpływ na dzieje nowoczesnego świata oraz na to, jak współcześnie myślimy o rzeczywistości i jak ją postrzegamy.” W taki sposób opisuje nadchodzący projekt Galeria Rusz, podkreślając również, że „zainicjowana przez niego [M. Kopernika] Rewolucja Kopernikańska to jeden z kamieni milowych w rozwoju nowoczesnej nauki, a równocześnie jeden z fundamentów, na jakich został zbudowany współczesny świat”.

Jak współcześnie myślimy o rzeczywistości? – na to, jak i temu podobne pytania, za pośrednictwem sztuki współczesnej w Galerii Rusz, poszukiwania odpowiedzi trwają nieprzerwanie. Sztuka ta niejednokrotnie skłaniała do przemyśleń wielu z nas. Tak oto Mikołaj Kopernik zaprezentowany zostanie jako jeden z patronów współczesności, a za reprezentację ową odpowiadać będą artyści z doświadczeniem godnym prawdziwych ekspertów w dekonstruowania psychologii społecznej na czynniki pierwsze.

Czy wyłącznie znamienna rocznica jest powodem przedsięwzięcia? Nic bardziej mylnego, Mikołaj Kopernik stanie się godnym patronem współczesności, „bo to od niego możemy się uczyć zmiany postrzegania rzeczywistości oraz zmiany perspektywy — z takiej, gdzie jesteśmy centrum wszystkiego i wszystko kręci się wokół nas, na taką, gdzie jesteśmy częścią większej całości.” – zauważają artyści Galerii Rusz.

Kiedy projekt wejdzie w życie? Gdzie mogę zapoznać się z pracami?

Prezentacja prac rozpoczyna się 1 maja i trwać będzie do 30 maja 2023 r. Sztuka zostanie wyeksponowana na autobusie komunikacji miejskiej w Toruniu, jak również na 2 bilbordach zlokalizowanych przy ulicach Wały gen. Sikorskiego oraz Szosa Chełmińska. Redakcja Spod kopca.pl z dumą obejmuje patronatem medialnym nadchodzący projekt toruńskich artystów, nie tylko przez wzgląd na wyjątkowe okoliczności jego realizacji, ale również ze względu na wartość przekazu, stojącą za każdym projektem Galerii Rusz.