Znamy program 7. edycji Bella Skyway Festival. Czternaście wyjątkowych instalacji rozświetli toruńskie ulice.

MikroCUDA. MAKROskarby. Dzieła natury. Kosmos w akcji – to przewodnia myśl tegorocznej edycji. Rok 2015 to Międzynarodowy Rok Światła, więc tegoroczna edycja jest celebracją ludzkiej umiejętności postrzegania świata w różnych jego wymiarach.

Wszystkie instalacje skupione będą na starówce i jej okolicach. Głównym punktem programu jest zjawiskowa Water Concept Opera, która ustawiona będzie przy przystani AZS.

mapa

 

W Dolinie Marzeń (na mapie oznaczonej jako 02) ulokowana została instalacja Światłoczułe. Jest to 60 obiektów wprowadzających widza w niezwykły świat brył i figur geometrycznych. Instalację wykonały dzieci i młodzież z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz z dwóch toruńskich szkół: Gimnazjum nr 2 i z Zespołu Szkół nr 28. Światłoczuła 2,5 km sieć oplata drzewo i przestrzeń trójkątnego placu pokazując, że wszystko sprowadzić można do bryły, każda forma składa się z prostych, bądź bardziej skomplikowanych figur geometrycznych.

W sąsiadującym parku przy placu Rapackiego (03) czekać będzie na odwiedzających Wioska małych ludzi. Raz na 100 lat w pniu prastarego drzewa pojawiają się tajemnicze światełka. To znak, że z głębokiego snu budzą się mali ludzie zamieszkujący jego wnętrze. Trzeba być bardzo uważnym, by dojrzeć choć jednego z nich, lecz kto wie, może akurat tej nocy postanowią ukazać się ludzkim oczom? Instalacja poprzez światło wydobywające się z „wnętrza pnia” przez otwory okienne ma oddziaływać na wyobraźnię widza, dawać poczucie, że wewnątrz znajduje się miejsce tętniące życiem, gdzie na krętych schodach krzątają się miniaturowe istoty, a lampki pozapalane przy łóżkach w każdym z pokoi rzucają blask na zewnątrz pnia. Tylko nieliczni z nich nie szykują się jeszcze do snu, napawając się widokiem rozgwieżdżonego nieba.

Kolejna atrakcja pt. Stratum wyświetlona zostanie na Collegium Maximum(04). Eksperci od wideomappingu poruszą fasadą budynku, wprowadzając widza w przestrzeń ukazującą warstwowość materii, tajemnic przez nią skrywanych i zaskakujących interakcji zachodzących między równoległymi, odrealnionymi światami. Całości dopełni autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza.

Daleko nie trzeba szukać, bo już w Centrum Sztuki Współczesnej(05) ulokowana będzie instalacja Lightfall.  Jest to próba połączenia świata makro z pięknem i modułowością świata mikro. Inspiracją do tej instalacji była woda. Używając lamp-świetlówek, młodzi artyści zaprojektowali moduły, które reprezentować mają dynamiczne mikrocząsteczki wody. Instalacja, wpisana w strukturę zachodniej elewacji budynku, widoczną od strony Bulwaru Sztuki, odwzorowuje moment zderzenia strumienia wody z jej powierzchnią i towarzyszący mu efektowny rozbryzg. Projekt instalacji został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie, który zakładał użycie kilkuset lamp-świetlówek w dowolnej aranżacji wewnątrz budynku CSW.

Na sąsiadującym budynku Teatru im. Wiliama Horzycy(06) wyświetlona będzie instalacja Light Paintings. To dzieło kolejnej grupy ekspertów od wideomappingu. Na fasadzie zaprezentowane zostaną tradycyjne wzory i klasyczne elementy folklorystyczne z pięciu różnych krajów.

Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego(07) utonie w tym roku w chmurach. Chumra to rzeźba wykonana z 6 tysięcy żarówek.  Instalacja to interaktywna próba stworzenia eksperymentalnej chwili, gdzie zbiorowa i publiczna rzeźba staje się osobistym doświadczeniem.

11894633_882778881795466_8774484728937207375_o

Tuż za rogiem, na ulicy Szerokiej(08), ulokowany zostanie Bukiet Abażurów.   Ta instalacja to nie tylko niezapomniany dotyk światła, ale może być także uznana za mebel miejski tworzący ciepłą i przyjazną atmosferę. Paleta barw, dynamika i postawienie sobie pytania o rytm życia w dużym mieście — tej instalacji każdy powinien doświadczyć. Będzie miejscem idealnym do spotkania i rozmowy, miejscem które nada wyjątkowej atmosfery i klimatu. Instalacja ma zachęcić przechodniów do przejęcia przestrzeni i budowania własnych doświadczeń poprzez wykorzystanie światła i jego nieograniczonych możliwości.

Kolejny punkt programu to Pałac Dąmbskich(09), na którym wyświetlona zostanie Conscientia. Budynek zamieni się w symboliczny świat, który umożliwi bohaterowi animacji oraz widzom podjęcie próby zajrzenia w głąb siebie, swojej podświadomości i esencji swojego istnienia. Przemierzy czas i przestrzeń, przedrze się przez senne marzenia i wybierze w inne wymiary. Będą to symboliczne etapy zagłębiania się coraz dalej w to, co niematerialne, podświadome i nieznane.

Na ulicy Bankowej(10) ulokowany zostanie projekt fotograficzny „Przestrzenie 3D województwa kujawsko-pomorskiego”. Jest to fotograficzny zapis przestrzeni będących ikoną miast i gmin regionu kujawsko-pomorskiego, jak również tych miejsc, które jeszcze nie są znane szerszemu odbiorcy, które umykają uwadze mieszkańców i gości odwiedzających województwo, a które są refleksją na temat wyglądu przestrzeni na początku XXI wieku.

W Bramie Mostowej(11) znaleźć będzie można instalację Twoje dla Ciebie. Interaktywna instalacja łączy elementy instalacji tradycyjnej z dźwiękiem, światłem oraz współczesną technologią (robotyką). Półkolista czerwona bryła jest sterowana przez tętno widza — dźwięk bicia serca. Instalacja poza odsłuchem serca jest z lekkim ruchem wprowadzana w rytmiczne promieniowanie światła. Jest to ukazanie, jak złożona jest natura, a szczególnie wszystkie żywe organizmy.

Natomiast na ulicy Ciasnej(12) widz będzie mógł zapoznać się z Universal Spin. Ta monumentalna, kinetyczna rzeźba, kontrolowana jest siłą wiatru, która generuje dynamiczne światła oraz cienie. Ożywia przestrzeń wokół siebie dzięki nieskończoności swoich ruchów i przepływowi materii. Instalacja kreuje doświadczenie wszechświata.

Na dziedzińcu Szkoły Podstawowej numer 1 przy ul. Wielkie Garbary(13) powstanie Zona. Instalacja bazuje na projekcjach świateł, dla których zwierciadłem jest powierzchnia wody tworząca piękną taflę dzięki zanurzonym w niej lustrom. Projekcja jest rezultatem ludzkiej manipulacji wspomaganej prostymi narzędziami. Widownia może uczestniczyć w pokazie dzięki zaangażowaniu i kreowaniu muzyki przy pomocy małych instrumentów.

Kolejne dwa projekty czekają na widza w Baju Pomorskim(14). Chmury są efektem zabawy ze światłem, magiczną interwencją, która zmienia konteksty przestrzenne. Zmienia myślenie o relacjach pomiędzy tym co naturalne, a tym, co sztuczne. Chmury przypominają nam o tym, jak wiele możemy zaobserwować na niebie, a zaskakujące dźwięki odzwierciedlają otaczającą przestrzeń miasta. Natomiast „Nocni obserwatorzy” przybliżają zjawisko życia dzikich zwierząt w mieście. Przedstawione są jako seria świetlnych obiektów, którymi autorka, Katji Paternoster, stara się zwrócić uwagę na ich tajemniczą obecność. Zwierzęta, które za dnia ukrywają się w zakamarkach, nocą niepostrzeżenie wkradają się w pobliże siedlisk ludzkich.

Pokazy świetlne będą odbywać się codziennie od godziny 20:30 do północy.

Warto też zwrócić uwagę na wydarzenia towarzyszące tegorocznemu Bella Skyway Festival. Na placu Rapackiego,  okolice pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego(A), co pół godziny będzie odbywać się Light Design. Artyści grupy MultiVisual zaprezentują niezapomniane widowiska, w trakcie których niezwykłe umiejętności oraz nietypowe rekwizyty przeniosą widzów w świat iluzji optycznej. Na ulicy Pod Krzywą Wieżą(B) odbędzie się pokaz sztuki użytkowej CIEPŁO i SZTUKA.  Firma INSTAL-PROJEKT zadbała, by ogrzewanie stało się piękne i w dobrym stylu. Na nowych grzejnikach INVENTIO uwieczniono fragmenty obrazów Józefa Stolorza pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Dzięki nowej kolekcji grzejników CIEPŁO i SZTUKA otrzymujemy nie tylko ciepło, ale coś więcej — emocje, światło, tajemnicę… po prostu piękno. Zaś Ruiny Zamku Krzyżackiego(C) odkryją ponownie swoje tajemnyce w projekcie Świet(l)na fo(r)tografia. Warsztaty składać się będą z części teoretycznej — prezentującej podstawy malowania światłem — i praktycznej. Na zakończenie będzie można wymienić się doświadczeniami przy ognisku. Zaplanowane są dwie sesje (28-29.08), podczas których uczestnicy będą mogli także zwiedzić ruiny.  Nie zabraknie także Świetlnej Rowerowej Masy Krytycznej, która wyruszy 29.08 z Rynku Nowomiejskiego(D). Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym, o którym już pisaliśmy, jest V. Edycja Festiwalu LuLu w Lizard King Toruń(E). Odbędzie się również Konferencja prasowa w ramach projektu ALIPI z dyrektorem artystycznym Bella Skyway Festival, Mario Caeiro w Hotelu Bulwar(F) oraz wykład Angażująca sztuka światła. 

Wszelkie szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie festiwalu. Papierowe wersje programu będą rozdawane podczas trwania wydarzenia. Mamy też dobrą wiadomość dla fanów aplikacji, według zapewnień organizatorów Bella Skyway też będzie miał swoją.

7. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25 – 30 sierpnia 2015r.

[fot. bellaskyway.pl]