Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” stała się laureatem Nagrody Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Wartość nagrody wynosi 15 000 zł a wręczona zostanie 16 grudnia 2017 r., w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. 

 

Ta niezwykła formacja czerpie z tekstów międzywojennej polski. Jej istotę najlepiej przedstawią ich własne słowa:

Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!

 

Laureat został wyłoniony przez Kapitułę Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w której skład wchodzą: Katarzyna Nosowska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski, Zbigniew Krzywański.

- Zespół Hańba!, dowodzi, że historię Polski sprzed 80-lat można przekazywać w przedsięwzięciach artystycznych tak jak wydarzenia współczesne. Krakowski kwartet pokazuje, że estetyka polskiego przedwojennego folku miejskiego może wchodzić w niebanalną fuzję z energią punkową, a ówczesna twórczość polskich poetów piętnująca społeczną niesprawiedliwość i polityczną opresję staje się kluczem do zrozumienia aktualnych wyzwań i konfliktów. Hańbie! należy się nagroda za dwie entuzjastycznie przyjęte płyty oraz za koncerty, w których spontaniczność łączy się z wyrafinowanym pomysłem scenicznym – zacytował w uzasadnieniu Kapituły Zbigniew Krzywański.

 

Skład Hańby!:

Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew

Tadeusz Król – akordeon, klarnet

Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew

Ignacy Woland – tuba, śpiew