Wiele osób gdy spotyka się z tym słowem po raz pierwszy „przeżywa szok”. Znajomi studentów tego kierunku po usłyszeniu jego nazwy reagują podobnie. Zazwyczaj jest to: „Kognicooo?” Dlatego  Katedra Kognitywistyki UMK oraz Toruńskie Koło Kognitywistyczne organizują Drzwi Otwarte Kognitywistyki. 

Kognitywistyka jest dość młodym, ale prężnie działającym kierunkiem, łączącym wiele dziedzin, między innymi psychologię poznawczą, wiedzę o sztucznej inteligencji, filozofię umysłu, neurobiologię i lingwistykę.

Sekcja Cyberlab podczas konferencji DroneTech, Toruń 2018

Sekcja Cyberlab podczas konferencji DroneTech, Toruń 2018

Jak poinformowała nas prezes Toruńskiego Koła Kognitywistycznego Zuzanna Król:

Kognitywiści to naukowcy, których celem jest poznanie zasad leżących u neurobiologicznego podłoża funkcjonowania procesów poznawczych. Dążenie do tego pociągającego i ambitnego celu wymaga zastosowania różnych metod, narzędzi i podejść. Kognitywiści korzystają ze zdobyczy nowoczesnych technologii  prowadząc eksperymentalne badania, często z użyciem zaawansowanych metod neuroobrazowania. W swojej pracy wykorzystują również takie narzędzia jak biofeedback, okulograf czy gogle wirtualnej rzeczywistości. Wiedza zdobyta przez kognitywistów ma wiele zastosowań w świecie rzeczywistym, takich jak projektowanie inteligentnych robotów, systemów rozpoznawania mowy i gestów, interfejsów mózg – komputer czy nowoczesnych rozwiązań neurorehabilitacyjnych. Kognitywistów można znaleźć jako ekspertów w największych firmach świata, takich jak Microsoft czy Facebook. Jest to bardzo przyszłościowy kierunek, ceniony za granicą, choć mało rozpoznawalny w Polsce. Warto wspomnieć również, że w 2019 roku obchodzone będzie 10-lecie powstania kierunku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już teraz serdecznie zapraszam na związane z jubileuszem wydarzenia.

Nie są to jednak tylko teoria i technologie. Dla większości studentów to przede wszystkim ludzie oraz wzajemne relacje.Mimo różnorodności, która cechuje studentów kognitywistyki każdy znajdzie coś dla siebie czerpiąc z doświadczenia specjalistów z wielu dziedzin i współpracy z nimi, a także z innymi studentami. Poznając tajniki ludzkiego umysłu, można się także dobrze bawić.

Badanie: Czy rola społeczna ma wpływ na skłonność do pomocy? Zaangażowanie w rzeczywistości wirtualnej.

Badanie: Czy rola społeczna ma wpływ na skłonność do pomocy? Zaangażowanie w rzeczywistości wirtualnej.

Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w mini wykładach zorganizowanych przez wykładowców, absolwentów oraz studentów. Odbędzie się także pokaz nowoczesnych technologii wykorzystywanych przez studentów kognitywistyki oraz warsztaty z wirtualnej rzeczywistości.

Zapraszamy na wydarzenie wszystkich zaintrygowanych kierunkiem kognitywistyka, zwłaszcza maturzystów oraz inne osoby rozglądające się za swoim wymarzonym kierunkiem studiów – zachęca do udziału w Dniu Otwartym Kognitywistyki prezes TKK.

Kiedy i gdzie?

Kiedy? 11 stycznia 2019 r; godz. 14:00

Gdzie? Collegium Minus (popularnie Harmonijka) przy ulicy Fosa Staromiejska 1a

Link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1170033196488405