Rubinkowo oraz osiedle „Na Skarpie” to pod względem mieszkańców naszego miasta, najliczniejsza jego część. Nazywane przez niektórych niesprawiedliwie „Sypialnią miasta”, doczekało się wystawy, która zaprezentuje jego historię. Miasto – Ludzie – Muzeum. Kultowe osiedla. Historia Rubinkowa i osiedla Na Skarpie.

Warto zwrócić uwagę na to, że Rubinkowo i „Na Skarpie” to nie tylko bloki. To właśnie Kultowe Osiedla. Infrastruktura społeczna i handlowa jest wysoko rozwinięta. Pasaż, targowiska, pawilony to tylko część. W naszym mieście ruszyła wystawa nosząca nazwę Miasto – Ludzie – Muzeum. Kultowe osiedla. Historia Rubinkowa i osiedla Na Skarpie. Jako że część miasta, jaką jest Rubinkowo budzi tyle emocji, a temat jest od lat kontrowersyjny, nadszedł czas pokazania go z nieco innej strony.

Pierwsza część wystawy związana jest z budową Rubinkowa, „Elaną”, „Merinotexem” i ogólnym uprzemysłowieniem miasta. Na wystawie można zobaczyć liczne fotografie, które zostały wykonane już w styczniu 1975 roku z okazji postawienia pierwszej ściany bloku na osiedlu Rubinkowo. Dzięki zaangażowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Rubinkowo” oraz „Na Skarpie” prezentowane są kroniki miasta. Dodatkową atrakcją jest film zmontowany z fragmentów nadawanych przez telewizję osiedlową w latach 90-tych. Dla wielu osób ta wystawa będzie impulsem do powspominania jak to było kiedyś. Dla wielu zobaczenie swojego osiedla w trakcie budowy i tego, jak było przed to ciekawe doświadczenie.

Zapraszamy!

SZCZEGÓŁY:
DATA: wystawa trwa do 22 października (niedziela) 2017 do godziny 00:00
MIEJSCE: Muzeum Historii Torunia
Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ul. Łazienna 16
WSTĘP: bezpłatny