Latem chętnie otwieramy okna, aby wpuścić do wnętrza domu czy mieszkania odrobinę świeżego powietrza. Szczególnie wieczorem chętnie wietrzymy mieszkania, gdyż wtedy spada temperatura na zewnątrz i powietrze robi się rześkie.

Jednak jest pewien mankament tego rozwiązania. Mianowicie zostawiamy wolną drogę owadom, które właśnie o tej porze ruszają na żer. Jak może się przed nimi ochronić. Jednym z najskuteczniejszych i zarazem najbezpieczniejszych sposobów jest wybór odpowiedniej moskitiery. Sprawdź, jakie są rodzaje i na co zwracać uwagę przy wyborze.

Dlaczego warto mieć zamontowane w oknach moskitiery?

Moskitiery okienne to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które cenią sobie możliwość otworzenia na oścież okien i cieszenia się świeżym powietrzem w domu. Przedmiot ten bowiem tworzy skuteczną barierę przed insektami, które tylko czekają, aż się otworzy okno, by dostać się do domu. Moskitiery skutecznie chronią przed większymi owadami takimi jak ćmy czy pszczoły, a także mniejszymi komarami czy meszkami.

Jednak to nie wszystko. Moskitiera pozwala ochronić wnętrza przed zanieczyszczeniami, które unoszą się w powietrzu np. liśćmi opadłymi z drzew. Zatrzymuje też większe pyłki, które stanowią zagrożenie szczególnie dla osób cierpiących na alergie.

Jaki rodzaj moskitiery wybrać do domu lub mieszkania?

Producenci oferują różnego rodzaju moskitiery. Najczęściej wymienia się moskitiery ramkowe oraz moskitiery zwijane. W przypadku pierwszych siatka o odpowiedniej gęstości rozciągana jest na ramie mocowanej do okna. Ramę można wybrać pod kolor stolarki, dzięki czemu wygląda, jakby była integralną częścią okna. Tego rodzaju moskitierę zdejmuje się w całości, gdy zajdzie taka potrzeba.

Drugim rodzajem moskitier, które są chętnie wybierane przez użytkowników, są moskitiery rolowane np z oferty firmy Karnix. W odróżnieniu od ramkowych, te można zaciągnąć do góry, podobnie jak klasyczne rolety. Siatka umieszczana jest w kasecie montowanej w górnej części okna. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które często podlewają kwiaty i potrzebują odsłonięcia jedynie części okna.

Fot. materiały partnera.

Fot. materiały partnera.

Co jest ważne przy wyborze moskitiery?

Wybierając moskitierę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość materiałów, z jakich została wykonana. Tutaj najlepiej postawić na aluminiowe elementy zewnętrzne – ramę i kasetę, a także siatkę wykonaną z włókna szklanego. Elementy z aluminium mogą być malowane proszkowo, co również wpływa na jakość produktu. Moskitiery z takich elementów będą odporne na działanie czynników atmosferycznych – w tym wilgoć oraz nasłonecznienie. Dzięki temu wytrzymają długie lata.

Oprócz tego, przy wyborze moskitiery należy pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednią gęstość siatki. Zbyt gęsta może powodować, że przepływ powietrza nie będzie dobry. Może też powodować częściowe przyciemnienie wnętrz, gdyż nie będzie przepuszczać światła słonecznego. Z kolei moskitiera z siatką o zbyt luźnym splocie nie będzie spełniać swojej roli, gdyż swobodnie przez otwory przedostaną się pyły, ale i owady oraz drobne zanieczyszczenia z powietrza.

[Artykuł sponsorowany]