Pracownicy Toruńskiej Agendy Kulturalnej nie próżnują. Tegoroczny sezon wakacyjny rozpoczęli mocnym, festiwalowym uderzeniem i wciąż nie zwalniają tempa. Ich najnowsza inicjatywa to Festiwal Wizje – projekt, w którym po raz kolejny sztuka wychodzi naprzeciw widzom. I to sztuka wcale nie małych rozmiarów.

Ogromne instalacje montowane w zakątkach Starego Miasta to dotychczas domena Festiwalu Bella Skyway. I choć nowa inicjatywa TAK- u nie zdoła przyćmić tego widowiska, sprawdzi się doskonale jako jego dzienny odpowiednik. Festiwal Wizje ma na celu udowodnić odbiorcom, że sztywne ramy galerii lub muzeów wcale nie ograniczają artystów. Potrafią oni wyjść poza narzucony schemat, a tłem pod swoje działa uczynić każde wybrane miejsce – nawet kamienice w środku miasta. To jednak nie jedyny przekaz tego wydarzenia. Prezentowane instalacje mają również przekonać bardziej opornych torunian, że sztuka współczesna także może się podobać – bez względu na wiek czy wykształcenie. Prace, przygotowane specjalnie w ramach Festiwalu Wizje, zaprezentowane zostaną na pl. Rapackiego, przy Łuku Cezara i fontannie Cosmopolis.

Najbardziej imponującym dziełem, zaprezentowanym w ramach festiwalu, będą dwie 50-metrowe panoramy Torunia. Ich autorem jest toruński fotografik Marek Czarnecki. Prace wydrukowano na ogromnych płachtach w bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu widzowie będą mogli bez problemu rozpoznać poszczególne elementy i budowle. Panoramy stanowią wyraz przywiązania Czarneckiego do prezentowanego miasta, są także częścią kampanii promującej Toruń. W programie festiwalu znajdzie się także „Czerwony dywan” – oryginalny projekt Katarzyny Malejki. Będzie to taki dywan, jaki do tej pory przywykliśmy widywać na telewizyjnych galach i na innych doniosłych imprezach. Zostanie umieszczony na jednej z ulic starówki. Instalacja balansować będzie pomiędzy tym, co prawdopodobne, a absurdalne i z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie – komentuje Agnieszka Marecka, koordynatorka festiwalu. Wśród pozostałych atrakcji będą m.in. „Ambona” autorstwa Natalii Wiśniewskiej i projekt „Ustawka” Stefana Kornackiego.

Festiwal rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 12 lipca. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

[fot. materiały prasowe]