Choć zdawałoby się, że jest inaczej, łamiący przepisy prawa pracodawcy wcale nie są rzadkością. Zobacz, jak postępować, kiedy szef łamie przepisy i za nic ma prawo pracy.

Kodeks pracy jasno określa zarówno prawa i obowiązki pracownika, jak i prawa i obowiązki pracodawcy. Dzięki temu nikt nie ma wątpliwości, że obie strony w równym stopniu zobowiązane są do przestrzegania i respektowania przedstawionych w kodeksie pracy zapisów. I choć często mówi się, że to niegarnący się do wypełniania służbowych obowiązków pracownicy nie są skorzy do respektowania zasad, pracodawcy, którzy łamią prawa pracownika występują równie często, niż niektórym się wydaje. Zobacz, co robić, kiedy szef łamie prawo.

Prawa, które pracodawcy łamią najczęściej

Niewypłacanie pensji, nieprzestrzeganie prawnie określonych norm czasu pracy, mobbing i nieprzeciwdziałanie mu, a także nieprzestrzeganie przepisów BHP to tylko niektóre przewinienia nieuczciwych przedsiębiorców, którzy bez przerwy aż nadzwyczaj czują się bezkarni. Na szczęście w dzisiejszych czasach prawo pracy nie pozostawia wątpliwości i dzięki jasno określonym zasadom każdy pracownik może dochodzić swoich praw na wiele różnych sposobów. Jak to zrobić?

Co robić, kiedy szef nie przestrzega przepisów prawa?

Porozmawiaj z szefem

Mogłoby się to zdawać niemożliwe, lecz niektórzy niezorganizowani pracodawcy zupełnie nie zdają sobie z tego, że łamią jakiekolwiek przepisy prawa. Kiedy jednak tak się dzieje i nie zanosi się na to, aby cokolwiek miało się zmienić, należy zdecydować się na krok, jakim jest szczera rozmowa z szefem. Podczas tej rozmowy warto określić swoje oczekiwania i przedstawić wątpliwości dotyczące postępowania pracodawcy. Niekiedy wystarczy zwykła rozmowa, aby sytuacja w firmie uległa zmianie.

Udaj się do szefa swojego szefa

Niestety niektórzy pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę ze swoich poczynań i doprowadzają do tego, że zestresowani pracownicy nawet boją się pomyśleć, co zrobić kiedy szef łamie prawo. Wówczas słusznym rozwiązaniem okazuje się szczera i jednocześnie kulturalna rozmowa z szefem nieuczciwego szefa. Najczęściej jest to dyrektor zakładu pracy, bądź kierownik regionalny.

Powiadom Państwową Inspekcję Pracy

Kiedy szef nie ma nad sobą szefa, lub w przypadku, w którym żadne polubowne próby załatwienia sprawy nie pomagają, pora wyjść poza zakład pracy. W tym celu należy zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy. Dodatkowym atutem będzie uprzednie zebranie dowodów (na przykład zdjęcia, nagrania i zeznania innych pracowników) na to, że pracodawca bez zawahania ignoruje kodeks pracy.

Zgłoś się do radcy prawnego lub adwokata

Bez względu na to, czy pracodawca łamie prawo od niedawna, czy robi to już od dłuższego czasu, zawsze warto wesprzeć się kimś, kto zna prawo pracy. Odpowiednią osobą będzie tutaj radca prawny lub adwokat. Najlepiej niech będzie to człowiek, który swoim koncie posiada dość spore doświadczenie w sporach między pracownikami i ich pracodawcami. Osoby, które zastanawiają się, gdzie znaleźć dobrego adwokata lub zaufanego radcę prawnego mogą szukać go zarówno stacjonarnie, jak i online, na przykład pod adresem gptogatus.pl