II Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową odbędzie się w tym roku w paru różnych miejscach. Tak samo wydarzenia, które odbędą się w jego ramach, okażą się równie zróżnicowane.

Poza refleksją sporo miejsca w terminarzu Tygodnia Refleksji zajmuje sztuka, przejawiająca się w postaci: fotografii, koncertu muzycznego czy prac graficznych.

Tegoroczny Tydzień Refleksji odbędzie się w dniach 4-9 kwietnia 2016 roku. Jego organizatorem jest Fundacja Pionowy Wymiar Kultury.

Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową to najważniejsze wydarzenie dla naszej Fundacji w całym roku kalendarzowym. Odbywające się w jego trakcie imprezy łączy refleksja nad kulturą duchową. Dzięki temu, że w przeciągu jednego tygodnia odbywa się tak wiele różnych przedsięwzięć – koncerty, wystawy, debaty i warsztaty – chcemy pokazać, na jak wiele różnych sposobów można dokonywać tej refleksji. – mówi jedna z wolontariuszek fundacji. – Nie mówimy tu o kulturze chrześcijańskiej, która jest nierozłącznie wpisana w kulturę europejską. Chcemy i staramy się zgłębiać również inne duchowości oraz konfrontować je z tą, w której zostaliśmy wychowani. Doskonałym przykładem tego jest zeszłoroczna debata „HOMO RELIGIOSUS – GATUNEK NA WYMARCIU?”, w której uczestniczyli zarówno przedstawiciele kleru, jak i Kościoła Baptystów.

Oto pełny harmonogram tygodniowego wydarzenia:

4 kwietnia

15.00 wernisaż fotografii członków Fundacji PWK; miejsce: siedziba CCH, ul. Przedzamcze 12

16.30-18.00 warsztaty plastyczno-ruchowe Wpisane w gotyk (prowadzenie: Joanna Łagan); miejsce: Dom Muz, ul Poznańska 52

5 kwietnia

11.30-13.00 wykład: dr Kamil Popowicz, UW: Wzór na Pana Boga. Współczesna fizyka i jej dowody na istnienie Boga; miejsce: Col. Maius (s. 311)

13.30 debata: Homo Monasticus we współczesnym świecie; miejsce: Col. Maius (sala Kolankowskiego)

18.00 wernisaż wystawy dr hab. Anny Wysockiej Kondycja ogniem wypalona, (cz. I): miejsce: Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, ul. Władysława Łokietka 3

6 kwietnia

9.00-17.30 konferencja naukowa Jesuit Culture Between the Arts (prowadzący: Małgorzata Lisecka); miejsce: Col. Maius (sala Kolankowskiego),

15.45-17.15: Sekrety medytacji chrześcijańskiej (w typie ignacjańskim), Duszpasterstwo Akademickie „Studnia”. (tylko dla wolontariuszy PWK)

18.00 wernisaż dr hab. Anny Wysockiej (cz. II) Kondycja ogniem wypalona; miejsce: Książnica Kopernikańska, ul Słowackiego 8.

19.30 koncert poezji śpiewanej Pawła Wójcika Chronić przed światem swój mały świat; miejsce: kafeteria Dworu Artusa „Struna Światła”, Stary Rynek

19.00 Audycja radiowa poświęcona Fundacji PWK (Radio Sfera)

7 kwietnia

10.00-17.30 warsztaty kaligrafii gotyckiej (rodzaj pisma – tzw. tekstura), siedziba CCH, ul. Przedzamcze 12

18.00 wernisaż fotografii Marcina Święcickiego W przedsionkach Ciszy i spotkanie z poezją ojca Marka Metelicy (kapucyna); Dom Muz ul. Podmurna 1.

8 kwietnia

9.00-14.00 – warsztaty kaligrafii gotyckiej (c.d.), siedziba CCH, ul. Przedzamcze 12

9 kwietnia

15.00 wernisaż prac Edyty Lizak Spotkania z duszą; miejsce Dom Muz, ul. Poznańska 52.

15.30 wernisaż wystawy powarsztatowej i pokonkursowej Wariacje gotyckie oraz rozdanie dyplomów i nagród, Dom Muz, ul. Poznańska 52

17.00 wernisaż (+performance muzyczny) wystawy poplenerowej Duchowość i współczesne formy obrazowania, (kurator wystawy Iga Święcicka), Galeria Wydziału Matematyki i Informatyki, ul. Chopina 12/18