Znacie osoby z Torunia, których działalność wzbudza w Was podziw? Cieszycie się z tego, że dzięki nim tyle się dzieje lub Wasze otoczenie zmienia się na lepsze? Jeszcze do 7 maja 2018 roku można składać wnioski z propozycjami kandydatur do Nagrody prezydenta miasta Torunia na ten rok.

Niestety, jeśli będziecie chcieli zrobić to jako osoba prywatna, będziecie zmuszeni stworzyć przynajmniej 50-osobową grupę zwolenników tego pomysłu. Jeśli jednak znacie kogoś, komu w ten sposób chcielibyście podziękować, może warto poświęcić na to trochę czasu i energii. Wniosek można pobrać z serwisu torun.pl. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy jedynie spisać zasług, ale również udowodnić zasługi tej osoby.

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia to jedno z kilkunastu wyróżnień, które mieszkańcy mogą otrzymać od toruńskich władz. W tym roku odbywa się już 23. edycja tej nagrody. Aby zostać nią uhonorowanym należy przysłużyć się dobru miasta poprzez wkład w jego rozwój, promocję, naukę, organizowanie ciekawych inicjatyw prospołecznych i edukacyjnych bądź godną naśladowania postawę. Ważny jest również wkład w rozwój przemysłu oraz dbanie o zabytki. Nagroda przyznawana jest w łącznie 13 kategoriach, jednak prezydent ma prawo nie przyznać nagrody w danej kategorii, jeżeli nie znajdzie wśród kandydatów osoby o dostatecznie udokumentowanej działalności. Może również przyznać ją kilku osobom w ramach jednej kategorii.

Na przestrzeni lat wśród laureatów nagrody, znaleźli się m.in.: Ilona Cichoń, nauczycielka historii, siostra Nikodema (dyrektorka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego); właściciel klubu NRD Krzysztof Wachowiak czy  biznesmen rozwijający firmę Torimpex opierającą się głównie na polskich dostawcach Krzysztof Bruź.

Zwycięzcy z 2017 roku

W 2017 roku nagrodę przyznano w 10 kategoriach następującym osobom:

  •             Krystyna Nowakowska, Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz – Poświęcenie i postawa obywatelska
  •             Jan Konikiewicz, Karol Lejman – Sport
  •             Krzysztof Wachowiak – Człowiek kultury
  •             Sławomir Wierzcholski – Wydarzenie kulturalne
  •             Marzena Bogus-Serocka – Ochrona zdrowia
  •             Zofia Kaczmarek – Nauka
  •             Zuzanna Kawa,  Andrzej Ryczek – Promocja miasta
  •             Krzysztof Bruź – Przedsiębiorczość i ekonomia społeczna
  •             Rafał Urbański – Innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży
  •             Bogdan Taczak – Ochrona dziedzictwa narodowego

[Fot. torun.pl]

Katarzyna Rybak