Słowo klasycyzm pochodzi z łaciny (classicus) i oznacza doskonały, pierwszorzędny, wzorowy, wyuczony. Malarstwo klasyczne rozwijało się w Europie, pomiędzy rokiem 1750 – 1800. Styl ten nawiązywał przede wszystkim do tematyki antyku, kultury starożytnych Greków i Rzymian. W obrazach klasycznych, artyści wiernie odtwarzają otaczającą rzeczywistość z niemal fotograficzną dokładnością. Przeważają spokojne, idealistyczne obrazy o wzniosłej tematyce historycznej. Dość często, malowano portrety przedstawiające wybitne postacie, sceny z moralnym przesłaniem. Przedstawiano również pouczające sceny wywodzące się ze starożytnej mitologii. Obrazy są oszczędne w wyrazie, istotny jest kształt, kolory są ciepłe i stonowane, bez zbytnich kontrastów.

Styl klasyczny zwracał szczególną uwagę na rysunek, idealne proporcje, harmonie, dbałość o realizm i wierne oddawanie piękna ludzkiego ciała. Ślady pędzla na płótnie traktowano jako niedoskonałość, którą tuszowano wygładzając płótno.

Znani malarze klasyczni

Do najwybitniejszych artystów malarzy z tego okresu zaliczamy:

1. Jacques-Louis David. Był on nie tylko artystą malarzem, lecz również projektantem mody i wnętrz. Jego najbardziej znane obrazy to: Przysięga Horacjuszy, Śmierć Sokratesa, Napoleon na przełęczy św. Bernarda. Malował on wielkie obrazy o tematyce historycznej, nacechowane patosem teatralnym. Wykształcił on liczną grupę uczniów, którzy kontynuowali ideały klasycystycznego malarstwa.

2. Jean Auguste Ingres, uczeń Davida. Malował głównie portrety, akty, scenki historyczne I mitologiczne. Artysta stworzył następujące prace: Edyp i Sfinks, Napoleon na tronie, Łaźnia turecka.

W Polsce malarstwo klasyczne tworzyli głównie cudzoziemcy, bo nie istniały uczelnie kształcące polskich artystów. Początkowo, byli to głównie artyści włoscy, francuscy działający na dworze Stanisława Augusta. W okresie Oświecenia powstała potrzeba stworzenia sztuki narodowej.

Król Stanisław August Poniatowski zamierzał stworzyć Akademię sztuk Pięknych w Warszawie. Stworzona została Malarnia Królewska prowadzona przez Bacciarellego i Canaletta.

Jeżeli Twoje mieszkanie jest zaaranżowane w stylu klasycznym, to malarstwo tradycyjne, klasyczne idealnie nawiąże do charakteru Twojego wnętrza. W salonie możemy wyeksponować obrazy klasyczne o tematyce: pejzaż, martwa natura, portret, scenka rodzajowa.

Zobacz stylowe obrazy w sklepie https://antyki24.pl/pl/c/OBRAZY-I-OBRAZKI/282.

Do sypialni o wystroju klasycznym najczęściej są wybierane realistyczne akty, obrazy przedstawiające naturę, zachód słońca, co tworzy idealną atmosferę, klimat do relaksu i wypoczynku. Do kuchni zaaranżowanej w stylu klasycznym, dość często wybieramy klasyczne obrazy o tematyce: martwa natura, scenki rodzajowe.

motyw-zeglarstwa

Motyw żeglarstwa w malarstwie klasycystycznym [fot. materiały partnera]

Aby zaaranżować wnętrze naszego salonu czy sypialni obrazami klasycznymi możemy zamówić kopie znanych, ulubionych przez nas obrazów lub też zakupić dobrej klasy reprodukcje.

Oprawa obrazów klasycznych w ramy

Obrazy klasyczne powinny być oprawione zgodnie ze stylistyką, tematyką i kolorystyką obrazu i jednocześnie nawiązywać do charakterem naszego wnętrza.

Namalowane na płótnie w technice olejnej obrazy powinny być oprawione w szerokie, złote spatynowane ramy „z głębią”. Dość często, do takiej oprawy bardzo dobrze pasuje lniane, płócienne passe-partout ze slipem, który tworzy dodatkową głąbie.

Obrazy klasyczne, prace wykonane na papierze (grafiki, akwarele, rysunki, pastele) powinny mieć passe-partout kolorystycznie nawiązujące do kompozycji pracy. Takie obrazy powinny być oprawione nie tylko z passe-partout, lecz również za szybą zwykłą lub muzealną aby chronić ją przed kurzem i wilgocią aby nie następowało zniszczenie obiektu.

Wybór prawy do obrazów klasycznych wymaga doświadczenia, kompetencji i odpowiednich wzorów ram, passse-partout nawiązujących do tej tematyki.

Profesjonalne konsultacje, dużą ilość wzorów ram oferuje: Norland Oprawa Obrazów, Warszawa, ul. Zwycięzców 28, tel. 601 201881, www.oprawanorland.pl

Zobacz także: http://katarzynatrochimiuk.pl/obrazy-dekoracyjne-w-stylu-prowansalskim-retro-i-vintage-do-salonu

[Artykuł sponsorowany]