Dr Sebastian Żurowski z Teorii Języka Instytutu Języka Polskiego Wydziału Filologicznego UMK wraz z dr. Arturem Czesakiem z UJ i dr. Łukaszem Szałkiewiczem z UW stworzyli Dobrysłownik.pl. Jest to pierwszy internetowy i interaktywny zarazem słownik języka polskiego.

Słownik jest tworzony całkowicie od podstaw. Autorzy sami dokonują opisu haseł, nie korzystając z dotychczasowych opracowań w sposób mechaniczny. Jest to istotne, ponieważ pokrewieństwo, a czasem wręcz identyczność poszczególnych opisów – wiele z nich jest błędnych – w kolejnych słownikach jest dla polskiej leksykografii dużym problemem. Opisu haseł dr Żurowski, dr Czesak i dr Szałkiewicz dokonali na zasadzie analizy autentycznych wystąpień we współczesnych tekstach. To daje gwarancje, że w słowniku nie będzie informacji nieaktualnych. Słownik jest w założeniu wszechstronny, co znaczy, że można w nim znaleźć informacje z reguły rozproszone w opracowaniach specjalistycznych – na przykład słownikach ortograficznych, synonimów, nazw własnych, wyrazów zapożyczonych, poprawnościowych, frazeologicznych, gramatykach itp.

Najciekawszą jednak cechą Dobrego Słownika jest interaktywność. Autorzy opracowują hasła i informacje zgłaszane przez abonentów pełnej wersji słownika oraz te, które uznają za im przydatne. Do tej pory opracowali prawie 70 tysięcy jednostek leksykalnych, dodali ponad 12 tysięcy autentycznych przykładów użycia oraz opisali 256 reguł językowych i 1846 informacji poprawnościowych.

Autorzy mają nadzieję, że słownik stanie się swoistym pogotowiem językowym – autorzy gwarantują udzielenie odpowiedzi w ciągu 48 godzin. Ponadto słownik łączy ściśle naukowe podejście do języka z prostotą, jasnością i dowcipem przekazu. Można w nim znaleźć informacje poprawnościowe, ale autorzy nie mają ambicji cenzurowania zjawisk językowych – opisują wszystkie zgłaszane przez internautów słowa, także zapożyczenia czy seksualizmy.

Skorzystaj z słownika na stronie dobryslownik.pl.